Nokia X: Androidí dobrodružství Microsoftu končí

Současně s oznámením o redukci svých zaměstnanců Microsoft naznačil, že projekt telefonu s operačním systémem Android končí.

Nokia X: Androidí dobrodružství Microsoftu končí


Konkrétně to znamená, že v řadě low-endových modelů Nokia X se nebude pokračovat. Nutno ovšem poznamenat, že uvedení smartphonů s Androidem na trh Microsoft sám neinicioval, projekt modelů Nokia X již byl v běhu v okamžiku, kdy došlo k akvizici Nokie. V souvislosti s Nokií také stojí za to připomenout, že chystaná masivní vlna propouštění v Microsoftu se bude z velké části týkat pracovníků, které firma získala po akvizici výrobce smartphonů. Z celkového počtu 18.000 propuštěných bude právě 12.500 bývalých zaměstnanců Nokie; z této divize odejde tedy každý druhý pracovník.

Analytici, jako třeba Jack Gold z J. Gold Associates, předpovídají, že ukončení řady Nokia X by mohlo být předehrou k celkového ústupu z mobilního byznysu. Microsoftu se stále totiž nepodařilo dosáhnout významnějšího tržního podílu se svým mobilním OS Windows Phone. Ten aktuálně činí méně než 4%. Podle pesimistických výhledů by tak mohlo skončit dobrodružství nejen s Androidem na telefonech Nokia, ale také dobrodružství s výrobou telefonů vůbec. Jack Gold konkrétně očekává, že do 18 měsíců Microsoft telefonní divizi buď uzavře, nebo prodá. Pokud by se tak stalo, mohlo by to ohrozit i další existenci Windows Phone, ostatně Microsoft koupil Nokii právě kvůli tomu, aby Windows Phone podpořil. Nokia byla totiž jediným velkým výrobcem smartphonů, která se na Windows Phone orientovala.

Pokud při čtení informace o tom, že Microsoft by se mohl zbavit Nokie, prožíváte déja-vù, máte pravdu. Bylo by to opakování scénáře s Motorolou, kterou nejprve koupil Google a kterou pak prodal Lenovu. Je tu ovšem i jeden zásadní rozdíl - osud Androidu nestojí a nepadá s jedním velkým výrobcem hardwaru.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Microsoft zahájí největší vlnu propouštění v historii
Firma, která je na trhu od roku 1975, se rozloučí s přibližně 18.000 zaměstnanci.
→ Build 2014: nové strategie Microsoftu
Na své vývojářské konferenci Microsoft naznačil, kterými směry se budou ubírat jeho strategie.

G+


Úvodní foto: nokia.com
Komentáře