Nonstop přístup k datům - 2

Mobilní přístup k datové analýze a souvisejícím nástrojům se stává samozřejmou součástí řešení business intelligence. Také zde přináší mobilita řadu výhod.

Nonstop přístup k datům


Data pro všechny

Dobře navržená mobilní aplikace pro využívání BI na cestách by měla poskytovat různé přehledy a funkce managementu či obchodním zástupcům firmy na základě jejich oprávnění a rolí a také umožňovat sdílení vybraných přehledů s kolegy, partnerskými firmami či zákazníky.
Většina moderních BI řešení využívá cloud, takže je připravena na přístup z různých typů zařízení bez ohledu na to, zdali jsou firemní, nebo patří zaměstnancům, a umožňuje nastavit různá oprávnění pro prohlížení a práci s daty. Přístup k datové analýze je přitom důležitý pro stále širší okruh zaměstnanců firem, kterým pomůže dělat jejich práci efektivněji.

Vyhněte se zklamání

Mobilní přístup k datové analýze pomůže s rychlým rozhodováním a informovaností o důležitých ukazatelích v každém okamžiku. Není ale radno mobilní BI přeceňovat, protože má svá omezení. Především je třeba počítat s tím, že mobilní BI aplikace bude mít oproti plnohodnotnému rozhraní v počítači omezenou funkcionalitu. Pro základní přehled postačí, ale k náročnější práci s daty mobilní aplikace určeny nejsou.

Velmi důležité je nepodcenit zabezpečení dat přenášených do mobilních zařízení pohybujících se mimo zabezpečenou podnikovou síť. Bylo by velkou chybou nasadit mobilní BI řešení bez strategie a nástrojů na správu mobilních zařízení (Mobile Devices Management, MDM) a jejich obsahu (Mobile Content Management, MCM). Nasazení mobilního přístupu k datové analýze by proto měl předcházet detailní plán, jak budou zabezpečeny přenos a ukládání dat v mobilních zařízeních firemních uživatelů, ve kterém bude řešena autentizace přístupu uživatelů a smazání obsahu ztracených nebo odcizených zařízení.
Aplikace na mobilní BI je možné před jejich ostrým nasazením důkladně vyzkoušet, což je vhodné učinit na všech typech zařízení, u kterých připadá v úvahu, že budou pro mobilní přístup k datové analýze využívána. Různá prostředí nabídne mobilní BI na displeji tabletu nebo na menší obrazovce smartphonu. Vždy také záleží na tom, jaké rozlišení bude mít displej konkrétního zařízení.

Firma se nemusí nutně pustit rovnou do implementace robustního BI řešení, která bude stát mnoho peněz, času a úsilí, ale může začít s nástrojem, jejž možná již dokonce má k dispozici. Jde o aplikaci Power BI, která je doplňkem cloudové služby Office 365 od Microsoftu. Když se podaří úvodní úskalí překonat, bude mobilní BI velkým pomocníkem při každodenním rozhodování. 

Úvodní foto: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com
Komentáře