NSA si zatím vylámala zuby na anonymizéru Tor

Agenturám sledujícím naše soukromí zatím Tor odolává, zkoušejí to oklikou přes chyby prohlížečů.

NSA si zatím vylámala zuby na anonymizéru Tor


Open-source projekt Tor je software, zajišťující anonymizaci pohybu uživatele na internetu. Uživatl využívá klientskou část a jeho data procházejí sítí serverů k cílovém počítači. Tak je možné skrýt informaci o IP adrese uživatele i další údaje, které by jej mohly identifikovat.  Tor pracuje třeba při pohlížení stránek nebo společně s instant-messaging programy. Je k dispozici pro Windows, Linux, Android a Macintosh a je zdarma.

Tor je tedy určen k ochraně osobních údajů uživatelů, jejich svobody, soukromí, a možnosti provádět důvěrné obchodování tím, že je chrání před sledováním jejich on-line aktivit. To se samozřejmě nemůže líbit agenturám, které mají sledování našich aktivit v popisu práce. Proto se také americký Národní bezpečnostní úřad (NSA) opakovaně a neúspěšně snažil anonymizér Tor prolomit. Tvrdí to alespoň další porce informací, které zveřejnil britský list Guardian na základě údajů, které jí poskytl Edward Snowden.

Podle této zprávy se ale NSA snaží ochranu obejít zneužitím vulnerability prohlížečů, konkrétně byla úspěšná při využitím slabin prohlížeče Mozilla Firefox ve verzi 17. Na celé věci je pikantní, že open source projekt Tor byl svého času dotován prostředky amerických vládních agentur s cílem dát ochranný prostředek aktivistům v zemích postižených cenzurou internetu, jako je Čína nebo Írán.

Stinná stránka Toru

Při využití anonymizéru Tor je ale třeba uvážit, že vlastně vytváří tunel přímo do uživatelského počítače. V podnikovém prostředí to znamená, že se tak obcházejí všechna síťová bezpečnostní opatření. Proto se  také hackeři na zaměřují na průniky do podnikových sítí prostřednictvím zneužitím anonymizované komunikace firemních uživatelů.

Zdroj: IDG News Service

G+


Úvodní foto: www.torproject.org
Komentáře