Opravdu Windows 8 zabíjejí trh s PC? Kde je pravda?

Mnoho lidí říká, že Windows 8 nestojí za nic. Microsoft ale tvrdí, že prodal už 100 milionů licencí. Kde je ve skutečnosti pravda?

Opravdu Windows 8 zabíjejí trh s PC? Kde je pravda?


Počítače se prostě neprodávají tak, jak se prodávaly dříve, a mnoho kritiků, analytiků a dlouhodobých uživatelů Windows ukazuje prstem na jednoho konkrétního viníka: Windows 8. Říkají, že Windows 8 nikdo nepoužívá. Že je horší než New Coke (Coca-Cola s novou recepturou, která byla ohromným propadákem, pozn. red.). Prodeje počítačů se propadají a je to všechno vinou Windows 8.

Mají ale pravdu?

Minulé úterý Microsoft všem těmto katastrofickým scénářům kontroval oznámením, že dosud prodal 100 milionů licencí Windows 8. Tím se nejnovější OS vyrovnává Windows 7, a to ve stejném bodě životního cyklu. Není třeba připomínat, že Windows 7 je nejrozšířenějším operačním systémem na světě.

Avšak jestliže globální prodeje počítačů zažívají volný pád – IDC oznámila 14procentní propad za první čtvrtletí letošního roku, což je nejprudší čtvrtletní propad v dějinách – jak může Microsoft stále prodávat licence stejným tempem jako za starých dobrých časů Windows 7?

Na to je jednoduchá odpověď: Co je dobré pro Microsoft, není ještě nutně dobré pro PC odvětví jako celek.

Vyhýbání se poklesu

Microsoft je do určité míry od trápícího se PC trhu izolován, říká Patrick Moorhead, zakladatel a hlavní analytik firmy Moor Insights and Strategy. Společnost nejenže prodává licence výrobcům počítačů, ale prodává i tzv. místní licence (site licenses) přímo velkým podnikům s velkou uživatelskou základnou, čímž zcela obchází výrobce zařízení. Microsoft také prodává menší počet licencí přímo spotřebitelům skrze aktualizace Windows 8 pro počítače se systémy XP, Vista a Windows 7.

Stephen Baker, viceprezident pro průmyslovou analýzu firmy zkoumající trh zvané NPD nabízí jinou perspektivu.

„Současný proces OEM kupujících licence je poměrně neprůhledný,“ napsal Baker v e-mailu zaslaném PC Worldu. „Jedním z vysvětlení nicméně může být, že zabezpečení určitého množství licencí opravňuje OEM k získání příznivějších cen.“ Takže výrobci PC mohou licence „skladovat“, aby snížili celkové pozdější náklady na produkci počítačů.

Ať už těchto 100 milionů licencí jde kamkoliv, reálný počet opravdu používaných počítačů s Windows 8 bude asi dost nízký. Minulý týden ve čtvrtek Moorhead vydal své odhady, které naznačují, že 41 procent všech prodaných licencí Windows 8 se ve skutečnosti aktivně nepoužívá.

Nedávná čísla od StatCounter, který měří tržní podíl OS počítáním uživatelů internetu, tyto pro Microsoft špatné zprávy podporují. Firma odhaduje, že Windows 8 tvoří pouhá čtyři procenta globálního PC trhu (údaje jsou za leden až březen tohoto roku). Ve stejném bodě svého životního cyklu už Windows 7 tvořily téměř 11 procent mezi operačními systémy na všech reálně využívaných počítačích, což je třikrát lepší výsledek než u Windows 8.

No a nakonec míra zapojení aplikací – čili průměrný počet aplikací na licenci – ve Windows 8 taky napovídá, že si tento systém v reálu příliš dobře nevede.

Ve stejném příspěvku na blogu, v němž Microsoft oznámil pokoření stamilionové hranice, společnost také řekla, že bylo staženo už 250 milionů aplikací ve Windows Store. To znamená pouhých 2,5 aplikace na licenci, což je daleko za Androidem a iOS, jejichž uživatelé používají v průměru 32, respektive 41 aplikací (tato data pocházejí ze studie společnosti Nielsen z loňského roku). Porovnávání počtu stažení v app storu není přímým důkazem celkového využití daného systému, ale poukazuje to na obtížnou cestu Windows 8 do srdcí (respektive počítačů) uživatelů.

Pokračování - Windows 7 nanovo? →  

Komentáře