Opravdu Windows 8 zabíjejí trh PC - Windows 7 nanovo?

Mnoho lidí říká, že Windows 8 nestojí za nic. Microsoft říká, že prodal 100 milionů licencí. Kde je ve skutečnosti pravda?

Opravdu Windows 8 zabíjejí trh PC - Windows 7 nanovo?


← Předchozí díl - Kde je pravda?

Windows 7 nanovo?

Ovšem údaje o prodejích a procentuálním vyjádření využití jsou pouze jednou stranou mince. Když se podíváte na tvrdá čísla prodaných PC, vyprodukovali výrobci v období od ledna do března mezi 76 a 79 miliony jednotkami (podle toho, kterou statistiku právě čtete).

Zajímavější to začne být, když se podíváte zpět do období pětiměsíčního výročí Windows 7. IDC a Gartner odhadují prodeje v prvním čtvrtletí 2010 na 79 milionů, respektive 87 milionů jednotek. Pokud tedy srovnáme prodeje počítačů v prvním čtvrtletí let 2010 a 2013, jsou čísla téměř stejná.

Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma lety jsou trendy, které se za těmito čísly skrývají. Zatímco v roce 2010 se trh PC díval vpřed optimisticky, dnes, v roce 2013, už to je jinak.

„Vezmeme-li v úvahu silné prodeje netbooků, které řídily celkový růst [v roce 2010], společně se silnými prodeji spotřebitelských notebooků, řekl bych, že výsledky za první čtvrtletí 2013 indikují, že je trh s PC velmi slabý a má klesající tendenci,“ řekl PC Worldu v e-mailu hlavní analytik výzkumu Gartneru Mikako Kitagawa.

Nejlépe se prodávající položka každé éry výrazně ovlivňuje příslušná celková čísla.

„Na počátku roku 2010 byla data, pokud mluvíme o prodejích hardwaru, zkreslena, a to kvůli vlivu netbooků, které byly počítány jako PC,“ říká Baker z NPD. „Letos na trhu zařízení rostou tablety, které většina firem počítá mimo tradiční PC.“

Ano, ta stará otázka, jestli jsou tablety počítači, se znovu vrací, a je velice trefná, protože tablety jsou v mnoha ohledech nástupci netbooků.

Pokračování - Počítače blednou pod tlakem mobility →


Úvodní foto: microsoft.com
Komentáře