Opravdu Windows 8 zabíjejí trh PC? Počítače blednou pod tlakem mobility

Mnoho lidí říká, že Windows 8 nestojí za nic. Microsoft říká, že prodal 100 milionů licencí. Kde je ve skutečnosti pravda?

Opravdu Windows 8 zabíjejí trh PC? Počítače blednou pod tlakem mobility


← Předchozí díl - Windows 7 nanovo?

Počítače blednou pod tlakem mobility

Ať to vezmete z kterékoliv strany, zpomalující trh s PC je pro výrobce PC špatný, a to i když jednotkové prodeje neklesají, ale spíše stagnují.

„Kola odvětví PC se točí jen díky růstu,“ říká Moorhead. „Společnosti v PC odvětví (mimo Apple) skutečně vydělávají spoustu peněz jen na rostoucích trzích. Když se trh začne smršťovat, existuje velké riziko zahlcení skladovými zásobami.“

Stejně jako ovoce a zelenina mají i počítače omezenou skladovou životnost. Ceny mohou spadnout v řádu měsíců, jakmile se vydají levnější komponenty. Zastarávající počítače zaseknuté v prodejní síti riskují, že budou po vydání nových technologií zastaralé až moc, což ještě dále sníží jejich cenu. Výsledkem toho bude, že počítače budou muset být prodávány za štědrou (rozuměj nákladovou či mírně nadnákladovou) cenu, aby se kola průmyslu nezasekla.

Je tu ale jeden háček: trh s počítači dnes příliš plynule neběží – zejména proto, že se Microsoft přetváří ve společnost zařízení a služeb.

Nová řada Surface od Microsoftu se na celkových prodejích tabletů s Windows 8 a Windows RT prodaných mezi lednem a březnem podílela z téměř jedné poloviny (dle údajů IDC). V té samé době, kdy Microsoft zabírá polovinu (nepochybně malého) trhu s tablety s Windows, se podle Moorheada zákazníci vzdávají koupě nového počítače a dávají přednost dotykovým zařízením s Androidem a iOS. Konečným důsledkem je zmatek a obavy mezi výrobci zařízení pro Windows, kteří se musejí potýkat se smršťujícím se trhem a zároveň s konkurencí svého hlavního dodavatele softwaru.

„Podobné věci vedou výrobce počítačů do rukou Googlu,“ říká Moorhead.

Není náhodou, že zatímco Microsoft experimentuje s výrobou svých vlastních zařízení, výrobci zařízení experimentují s operačními systémy konkurence, jako je web-centrický Chrome OS od Googlu nebo Ubuntu Linux. Počítače s alternativními operačními systémy se ale neprodávají tak dobře, což do určité míry znamená, že výrobci budou muset přijít na to, jak lépe prodávat Windows 8, ať už na počítačích, tabletech nebo hybridních zařízeních.

Prozatím jsou všechny oči upřeny na druhou polovinu roku 2013 a rok 2014, kdy by některé větší změny mohly vyhlídky Windows 8 pomoci zlepšit.

Microsoft v průběhu letošního roku vydá dlouho očekávanou verzi systému Windows 8.1 (známou také jako Windows Blue). Společnost také údajně zmírní nákladovou překážku pro výrobce zařízení tím, že sníží licenční poplatek za Windows 8 u zařízení s menším displejem, jako jsou tablety pod 10 palců, které byly nedávno představeny Asusem a Acerem. Navíc Intel vydá nové procesory Atom a Core, u nichž se očekává, že zařízení s Windows 8 zeštíhlí, zlepší výdrž jejich baterie a zvýší jejich výkon.

Bude nadcházející kolo zlepšování zařízení s Windows 8 a samotného systému schopno rozjet nové kolo růstu pro počítače a tablety založené na Windows? To v této chvíli můžeme jenom odhadovat. Ovšem doufejme, že ano, protože čísla jasně ukazují, že odvětví PC může trpět i tehdy, když se Microsoftu daří.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře