Spor Oracle vs. Google: API může být chráněno autorským právem

Oracle je několik let ve sporu s Googlem ohledně Java API, který Google použil ve svém operačním systému Android. Poslední výrok soudu dal za pravdu Oraclu a může mít obecný dopad na softwarový průmysl

Spor Oracle vs. Google: API může být chráněno autorským právem


Spor má kořeny někdy v počátku Androidu před sedmi lety. Google tehdy (jak se zřejmě domníval) elegantně obešel licenční podmínky Javy, která patřila tehdejší firmě Sun Microsystems. Java totiž byla uvolněna pod open source jen částečně. Google vytvořil vlastní implementaci kódu kompatibilního s Javou, kterou zveřejnil. Vzhledem ke kompatibilitě funkcí má tak vlastně shodu ovládání, tedy programového rozhraní nebo-li API.

A to je nyní jádrem čtyřletého sporu mezi Oraclem (který mezitím firmu Sun Microsystems i s celou Javou koupil) a Googlem. Oracle totiž tvrdí, že Google porušil autorská práva Oraclu k Javě, a to v případě operačního systému Android. Konkrétně měl Google porušit copyright tím, že použil stejnou strukturu, sekvenci a organizaci jako je v klíčových API Javy. Nižší soudní instance se zatím klonila k tomu, že „opisování“ z cizího API patří mezí férové využití cizího intelektuálního vlastnictví. Google navíc argumentoval tím, že software by neměl být předmětem ochrany autorského práva, ale měl by být chráněn patentově.

Nyní ale odvolací federální soud rozhodl jinak a dal za pravdu Oraclu, že Google porušil jeho autorská práva a že celkem neoprávněně využil 37 javovských API. Závěr soudu neovlivní pouze případné finanční vyrovnání mezi Oraclem a Google (to si Oracle v tomto případě cení asi na miliardu USD), ale vůbec na softwarový průmysl. Tvorba interoperabilního softwaru může být napříště komplikována právními kličkami, které mohou způsobovat nepředvídatelnost situace. Právo totiž často neposkytuje jasné odpovědi typu ano či ne - dobře je znám bonmot, že když se sejdou dva právníci, dají dohromady tři právní názory.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Počítačoví odborníci jsou proti snaze Oraclu patentovat si Java API
Významní vědci a vývojáři včetně autora JavaScriptu se v soudním sporu mezi společností Google a Oracle postavili na stranu Googlu.
→ Akcionáři Oraclu hlasovali proti odměnám pro Larryho Ellisona
Většina akcionářů společnosti hlasovala také proti praktikám při odměňování managementu Oraclu. Hlasování však není závazné.

G+


Úvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com
Komentáře