Politika BYOD omezuje firemní nákupy počítačů

Politiky BYOD ovlivňují počty prodaných tradičních počítačů firmám a přispívají k propadům globálních prodejů. Řekli to v úterý analytici IDC.

Politika BYOD omezuje firemní nákupy počítačů


Asi 25 procent zaměstnanců ve firmách s více než 10 pracovníky si svůj primární počítač používaný pro práci zakoupilo samo, řekl Bob O'Donnell z IDC. Tento počet je dostatečný na to, aby významně ukrojil z množství korporátních nákupů.

A protože mnoho z těchto počítačů bylo již dříve zakoupeno, nejedná se tedy o stroje narychlo pořízené za pracovními účely specificky do práce, je BYOD podle O'Donnella jedním z důvodů, proč letos prodeje PC tak dramaticky klesají, řekl O'Donnell v rozhovoru.

Zaměstnanci říkají, že chtějí používat svá vlastní zařízení,“ říká O'Donnell, čímž naráží na to, jak se BYOD změnilo z trendu týkajícího se pouze smartphonů na trend zahrnující také tablety a počítače vlastněné pracovníky. „Mají svá vlastní zařízení rádi, chtějí si vybrat dle svého vkusu a zvolit si software, kterých chtějí,“ dodává O'Donnell.

Šíření BYOD – ať už povoleného firmami či nikoliv – a výsledná konzumerizace tradičních IT praktik se staly podle O'Donnela staly zaměstnaneckým benefitem. Tato změna mohla začít, protože sami pracovníci tlačili na povolení nástrojů, které chtěli oni sami. Kontrastuje to s dosavadními zvyklostmi, v rámci nichž rozhoduje společnost, co budou zaměstnanci používat - kupuje hardware a zároveň určuje, jaký na něm bude software.  

 

Promítají se do toho záležitosti spojené s náklady i flexibilita pro zaměstnance,“ řekl O'Donnell. Nejvýznamnějším z faktorů spojených s náklady je, že každý počítač nebo tablet vlastněný zaměstnancem a přinesený do práce znamená o jeden počítač nebo tablet, který by musela koupit společnost, méně.

Počítačů kupovaných zaměstnanci je výrazně více, než jsme si mysleli. Předpokládali jsme, že to bylo zhruba 5 – 10 procent, ale je to více než dvojnásobek tohoto čísla,“ říká O'Donnell a odkazuje na průzkumy, které jeho společnost v nedávné době provedla.

Hnutí BYOD také znamená, že bude prodáno celkově méně počítačů v porovnání s dřívějším standardem – jeden zaměstnancem vlastněný stroj doma a jeden firmou zakoupený počítač v kanceláři. Ten je pomalu ale jistě vytlačován standardem novým – jeden počítač zakoupený zaměstnancem pro všechny účely. Největší konkurent IDC, společnost Gartner, naznačuje to samé: minulý týden předpověděla, že do roku 2017 bude mít polovina společností na světě nejen přijaté BYOD programy, ale zároveň zcela zastaví poskytování počítačů a dalších zařízení svým zaměstnancům.

O'Donnell vidí potvrzení vlivu BYOD v nízkých nákupech počítačů. Je to podle něj faktor vysvětlující, proč společnosti v poslední době přestaly kupovat desktopy a notebooky ve velkém.

Windows XP přestane dostávat podporu 8. dubna 2014, což je méně než za rok, ale nevidíme, že by [firmy] nějak výrazně přecházely z XP na Windows 7,“ řekl O'Donnell k blížícímu se důchodu 12 let starého systému. „Ve firmách je asi 200 milionů počítačů s Windows XP. Očekávali jsme více nákupů ze strany korporací. Ale to se neděje.“

Přestože to může být částečně vysvětleno konzervativními přístupy – IDC předpokládá, že se podniky zaměřují na výměnu jednotlivých systémů a nedělají nějaké výrazné hromadné projekty aktualizací – je O'Donnell přesvědčen, že mnoho ze starších počítačů je nahrazováno počítači nebo tablety pracovníků.

IDC svůj postoj k dopadu BYOD na prodeje PC zveřejnilo ve chvíli, kdy zároveň výrazně snížilo odhady na rok 2013. Zatímco dřívější předpověď IDC odhadovala meziroční pokles prodeje počítačů o pouhého 1,3 procenta, nová předpověď uvádí číslo 7,8 procenta dolů v porovnání s rokem 2012, což bude následováno menším propadem o 1,2 procenta v roce 2014.

Jestliže se prognóza IDC potvrdí, pak budou roky 2012 a 2013 prvními dvěma kalendářními lety po sobě, kdy prodeje PC klesají, od roku 1994, kdy firma s předpověďmi začala. Podle IDC klesly prodeje počítačů v roce 2012 oproti roku předchozímu o 4 procenta.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Helder Almeida - Fotolia.com
Komentáře