Používáte ještě Windows XP? 3 důvody, proč byste měli ihned upgradovat (1.)

Opravdu byste se měli zbavit Windows XP. Byl to skvělý systém a mnoho uživatelů jej má stále rádo. Ale přece jen už je více než deset let starý.

Používáte ještě Windows XP? 3 důvody, proč byste měli ihned upgradovat (1.)


Uvážíme-li rychlost běžného technologického vývoje, pak jsou „ixpéčka“ víceméně reliktem historie. Přestože stále mohou fungovat dobře, mantra „pokud to není pokažené, neopravujte to“ pro Windows XP příliš neplatí. Tento systém je „pokažený“ z mnoha pohledů. A až jej Microsoft přestane v dubnu podporovat, bude opravdu pokažený.

Ani nemusíte upgradovat na Windows 8. Windows 7 bude naprosto v pořádku. Ať už k tomuto kroku potřebujete přesvědčit vy nebo nějaký tvrdohlavý kolega, mohly by vám pomoci následující tři důvody.

1. Produktivita

Z dálky vypadají XP dostatečně produktivně. Běží na nich aplikace, které potřebujete. Umí kontrolovat e-maily nebo surfovat na webu. Při bližším pohledu však zjistíme, že novější verze Windows disponují funkcemi, které vám umožňují pracovat efektivněji.

Funkce „Aero Snap“, která se poprvé objevila ve Windows 7, výrazně zjednodušuje maximalizaci, minimalizaci a organizování oken, a to jejich pouhým přesunutím k okraji obrazovky. Přesunete-li okno k hornímu okraji, pak ho maximalizujete, u dolního minimalizujete a při přesunu napravo nebo nalevo jej ukotvíte v příslušné polovině displeje. Při prvotním používání možná tato funkce vypadala jako novota bez nějakého praktického využití. Pro mnoho uživatelů se však postupem času stala přirozeně využívanou součástí systému. Používání Aero Snap práci opravdu zefektivňuje.

Windows 8 má ještě další funkci, která umí šetřit čas. File History (historie souborů) je podobná funkci Time Machine (stroj času) v Mac OS X. Tato funkce skenuje každou hodinu vaše soubory a ukládá kopie postupných změn v čase. Jestliže náhodou přepíšete důležitou prezentaci, případně se rozhodnete zahodit své změny a vrátit se zpět k původnímu, několik hodin starému stavu věcí, Pak není problém obnovit soubor z jakéhokoliv bodu v historii.

Další úsporou času ve Windows 8 je automatická údržba. Správa všech těch „maličkostí“, které váš počítač udržují v aktuálním a udržovaném stavu – jako je defragmentace disku, skenování proti malwaru, aktualizace operačního systému či realizace diagnostických testů – může být poměrně únavná. Automatická údržba na vše výše uvedené myslí za vás a zvládá vše dokonce klidně bez vaší přítomnosti u počítače.

Jakmile si na funkce ve Windows 7 a Windows 8 zvyknete, budete překvapeni, jak jste tak dlouho mohli vydržet bez nich.

Pokračování


Úvodní foto: Gerasimv - Fotolia.com
Komentáře