Přicházejí české verze Microsoft Office 2013 a Office 365

Microsoft začal oficiálně nabízet české verze Office 2013 a Office 365. Kolaborativní a mobilní funkce mohou uspořit čas. Koupi licence ale v řadě případů nahradilo předplatné, většina uživatelů tak pravděpodobně zaplatí více.

Přicházejí české verze Microsoft Office 2013 a Office 365


Hlavní nepříjemnou změnou je nepřenositelnost instalace, která je vázána na konkrétní počítač (resp. na konkrétní základní desku). To byl princip, který se dříve používal jen u OEM softwaru. Morální i fyzická životnost počítačů je sice větší než dříve, ale i tak se může stát, že upgrade nebo výměna počítače bude představovat i nucenou koupi nové licence. Řada firemních uživatelů totiž dříve používala jednu verzi Office déle než do příchodu nové verze, a upgradovali až vždy na přespříští verzi, tedy i jednou za šest let.

Spolu s nadstavbovými předplatitelskými službami Office 365 přichází i možnost získat desktopovou verzi Office 2010 v ceně. Ta se může instalovat až na 5 počítačů uživatele. Týká se to jak Office 365 pro domácnosti, tak i vyšších předplatitelských programů Office 365 pro firmy.

Předplatné Office 365 pro domácnosti stojí bez koruny 2500 Kč, ovšem ročně! U firemních licenčních programů je Office 2010 v ceně až pro předplatné od 19 Euro měsíčně (bez DPH), tedy skoro 5000 ročně na uživatele. A to už je značná suma. 

Asi bude záležet na Microsoftu, zda a jaké bude nabízet podmínky pro firemní uživatele a zda je přesvědčí, aby si stávající používané Office rozšířili o služby Office 365, které zahrnují používání e-mailu, sdíleného kalendáře, vytvoření a úpravu dokumentů online, rychlé zprávy, webové konference, veřejný firemní web a interní týmové weby (intranety). Hlavním argumentem Microsoftu je úspora času.

A firemní uživatelé si zase budou muset rozmyslet, zda přistoupí na novou licenční politiku Microsoftu. Ta totiž směřuje k předplatnému, ze kterého není jednoduchý únik. A pokud firma začne používat kolaborativní a mobilní prvky ze sady Office 365, tak se její závislost na softwaru Microsoftu ještě zvýší.

Čtěte také: Microsoft směruje politiku licencování Office na předplatné

G +


Úvodní foto: Microsoft/CIO.com
Komentáře