Prodej PC poklesl na šestileté minimum

Zpomalení tempa nahrazování zastaralých Windows XP a čekání na Windows 10 způsobily celosvětový propad prodeje osobních počítačů v letošním prvním čtvrtletí na nejnižší úroveň za posledních šest let.

Prodej PC poklesl na šestileté minimum


Podle výsledků výzkumu trhu zveřejněných společností IDC dosáhly v prvním čtvrtletí tohoto roku celosvětové dodávky PC celkem 68,5 milionu kusů, což představuje 6,7% pokles ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Jedná se o nejnižší úroveň od roku 2009.

V druhé polovině loňského roku se dodávky PC stabilizovaly vlivem procesu obnovy počítačového vybavení a nahtazování starých strojů se systémem Windows XP v podnicích novými systémy s Windows 7. Zvýšený zájem o nahrazení starých PC po příchodu Windows 10 by podle analytika IDC Rajani Singha mohl výsledky trhu osobních počítačů pozitivně ovlivnit.

Operační systém Windows 10 byl pojat tak, aby spojil to nejlepší ze systémů Windows 7 a Windows 8.1, druhý z nichž byl pro uživatele spíše zklamáním. Systém Windows 10 bude k dispozici v prvním roce jako bezplatný upgrade z verzí Windows 8.1, Windows 8 a Windows 7. Společnost Microsoft ještě přesné datum uvedení Windows 10 na trh neoznámila, ale výrobci PC naznačují, že by tablety a notebooky s novým oper\čním systémem mohly přijít na trh v průběhu září nebo října, možná i dříve.

Podle IDC si pozici největšího světového dodavatele osobních počítačů udržela společnost Lenovo, která jich dodala na trh 13,39 milionů kusů a získala 19,6% podíl.

Na druhém místě skončila společnost Hewlett-Packard s 12,99 miliony dodaných počítačů a 19% tržním podílem.

Společnosti Dell a Acer se umístily na třetím, respektive čtvrtém místě, přičemž Dell dodal 9,24 milionu počítačů, zatímco Acer 4,84 milionu.


Úvodní foto: © A1Stock - Fotolia.com
Komentáře