Průmyslové řídicí systémy vs. bezpečnost - 2

Odborníci varují: řada dodavatelů IT zabezpečení nemá o průmyslových řídicích systémech (ICS) dostatečné znalosti a snaží se prodat nevhodné technologie. V elektrárně, rafinérii nebo výrobním závodě to však může způsobit katastrofu.

Průmyslové řídicí systémy vs. bezpečnost


Dodavatelé IT se na trh zabezpečení systémů ICS vrhli po federálních rozpočtových škrtech, které nabyly účinnosti 1. března, uvedl Boyes. Tyto škrty nazývané jako „izolované“ ukázaly na příležitost, protože se netýkají výdajů na zabezpečení kritické infrastruktury. „To, čeho jsme dnes svědky, je snaha získat nové území lidmi, kteří se již dlouho zabývají ochranou IT a pokoušejí se přejít do oblasti kybernetického zabezpečení kritické infrastruktury,“ prohlašuje.

Téma pro Obamu

Zabezpečení kritické národní infrastruktury je jednou z priorit prezidenta Baracka Obamy, který vydal vládní nařízení přikazující vládním agenturám sdílet informace o kybernetických útocích se soukromým sektorem. Kongres se taé zabývá zabezpečením prostřednictvím připravovaných zákonů. Spolupráce mezi dodavateli ICS a dodavateli IT je potřebná k rozvoji správné bezpečnostní technologie. V některých případech lze již existující technologie upravit pro použití v oboru ICS. „Svět IT udělal o mnoho více práce v oblasti sítí, než jsme učinili my, ale nezohledňuje naše typy aplikací a omezení,“ upozorňuje Weiss.

Bezpečnostní standardy pro průmyslovou automatizaci a řídicí systémy dnes existují. Příkladem je standard ISA99 zavedený Mezinárodní společností pro automatizaci (International Society of Automation). Matthew Luallen, prezident společnosti Cybati, poskytující vzdělávání v oblasti kybernetického zabezpečení řídicích systémů, doporučuje, aby dodavatelé důkladně otestovali své technologie v prostředí ICS a aby se kupující ujistili, že zařízení v rámci této zkušební konfigurace odpovídají tomu, co sami používají. „Pokud budete jako zákazníci dobře informovaní, budete schopni vidět rozdíly mezi dodavateli, poradci a tím, kdo skutečně má potřebné schopnosti a kdo ne,“ radí Luallen.

Úvodní foto: © branex - Fotolia.com
Komentáře