Skládací a rolovací displeje přijdou na trh již příští rok

Displeje, které lze stočit do ruličky nebo přeložit napůl se možná již příští rok objeví na trhu v podobě tabletů, které bude možné složit do podoby telefonu.

Skládací a rolovací displeje přijdou na trh již příští rok


Ukázky ohebných displejů, které lze skládat a smotávat se již objevily různých prototypů zařízení   - chytrých telefonů, nositelné elektroniky a dalších. Kdy se ale takové produkty dostanou na trh?

Technické pokroky naznačují, že v nepříliš vzdálené budoucnosti, možná již příští rok nebo v roce 2018, domnívá se Jerry Kang, vedoucí analytik trhů nových zobrazovacích technologií ve společnosti IHS.

Výrobci se snaží je uplatnit v zařízeních, jako jsou tablety, které lze složit do velikosti chytrého telefonu. Další možné uplatnění je v nositelné elektronice, kde je však nutné brát v úvahu spolehlivost, hmotnost a výdrž na baterii.

Malé skládací displeje přijdou na trh dříve než velké, především kvůli výrobním nákladům.

Displeje budou založené na technologii OLED, považované za nástupce současné technologie LED. Displeje OLED nepotřebují podsvětlení, takže mohou být tenčí a energeticky úspornější.

Ohebné a překládací displeje mají řadu výhod a mohou dát vzniknout novým typům zařízení či zvýšit mobilitu současných, například díky možnosti tvarovat displej okolo baterie a další komponent nebo tím, že uživatel bude moci sám zařízení tvarovat podle potřeby.

Ještě však zůstává řada nedořešených otázek, než budou takové displeje prakticky využitelné.

Displej má několik funkčních vrstev, například krycí, dotykovou nebo polarizační, každá z nichž je vyrobena z jiného materiálu. Na jedné straně vyšší počet vrstev snižuje ohebnost displeje, jejich eliminace na druhé straně omezuje jeho funkčnost. Např. displej bez dotykové vrstvy by nebyl použitelný pro chytré telefony a tablety.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Photosani - Fotolia.com
Komentáře