Skryté cloudy za miliony eur - co si tom myslí IT manažeři?

Při průzkumu mezi IT manažery a zaměstnanci vybraných evropských firem se ukázalo, že za za neoficiální cloudová řešení se utratilo v průměru v každé z nich 1,6 milionu eur! IT oddělení se obávají bezpečnostních rizik.

Skryté cloudy za miliony eur - co si tom myslí IT manažeři?


Průzkum zadala společnost VMware a realizovala ho obodbí březen-duben 2013 výzkumná agentura Vanson Bourne. Dotazováno bylo 1500 IT manažerů s rozhodovací pravomocí a 3000 kancelářských pracovníků firem s počtem zaměstnanců v rozmezí 100 – 5000+ ve Velké Británii, Francii, Německu, Nizozemsku, Itálii a v severských zemích (Švédsko, Norsko, Dánsko a Finsko).

Za neoficiální cloudy se považovala taková řešení, která nebyla schválena IT oddělením. Tyto služby zpravidla nakupují jednotlivá oddělení ze svých autonomních rozpočtů. Podle průzkumu si IT manažeři uvědomují výhody neoficiálních cloudů, téměř polovina z nich je ale znepokojena narůstajícími bezpečnostními riziky.

Výsledky dotazování IT manažerů

Uvedený průzkumu odhalil, že 37 % IT manažerů evropských firem podezřívá zaměstnance z pořízení cloudových služeb bez souhlasu IT oddělení. Pravděpodobně se nejedná o jednoznačně negativní trend, řada firem totiž připouští, že výdaje na skryté cloudy (v průměru 1,6 milionu eur na každou relevantní firmu v roce 2012) mohou firmě zajistit významné výhody.

Většina dotazovaných IT manažerů s rozhodovací pravomocí (72 %), kteří podezřívají zaměstnance z neschválených výdajů na cloudová řešení, zároveň uvedla, že tyto výdaje přináší firmě i výhody: každý druhý respondent (51 %) oceňuje, že firma může rychleji reagovat na požadavky zákazníků, a téměř třetina (31 %) chválí pozitivní vliv na růst firmy a inovace. Přesto však téměř polovina (48 %) přiznává, že ačkoliv jsou neoficiální cloudové výdaje pro firmu přínosem, tak zároveň zvyšují bezpečnostní rizika. Tvoří se tak konflikt mezi narůstajícími požadavky na flexibilitu IT, potřebou udržovat IT pod kontrolou a zároveň odstranit zbytečné procesy související se správou.

Struktura uživatelů

Při bližším zkoumání investic do skrytých cloudů předpokládají IT manažeři, že k jejich nejaktivnějším uživatelům patří následující oddělení:

  • Marketing/reklama/komunikace (43 %)
  • Prodej (33 %)
  • Výzkum a vývoj produktů (31 %)
  • Finanční oddělení (23 %)

Struktura využívaných cloudových produků

K pěti nejčastějším cloudovým produktům a službám (bez ohledu na to, zda jsou placené nebo bezplatné) využívaným bez oficiálního povolení IT oddělení patří:

  • Služby pro sdílení dat a souborů (55 %)
  • E-mail založený na cloudu (47 %)
  • Chatovací služby (instant messaging) (44 %)
  • Videokonference (37 %)
  • Firemní sociální sítě (22 %)

Skryté cloudy a přínos pro efektivitu práce zaměstnanců → 

G +


Úvodní foto: © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Komentáře