Špiclování NSA vyhání zákazníky z Ameriky

Únik informací Edwarda Snowdena ohledně aktivit tajných služeb má i jeden komerční dopad: zákazníci on-line služeb odcházejí z Ameriky.

Špiclování NSA vyhání zákazníky z Ameriky


Přestože všichni velcí provozovatelé IT služeb se dušují, že tajným službám žádná data nedávají jinak, než na základě soudního příkazu, důvěra v soukromí je v Americe (a asi i jinde na světě) narušena. Experti předpokládají, že aféry ohledně amerického Národního bezpečnostního úřadu (NSA) a FBI, nezůstanou bez konsekvencí na IT sektor nabízející datové služby.

A už se objevují první příznaky: jeden z manažerů poskytovatelů cloudových služeb v Evropě se již nechal slyšet, že zaznamenal „měřitelný efekt“ v podobě zajmu společností, které hodlají přesunout svá data mimo zorné pole NSA. „Už jsme zaznamenali případy, kdy se na nás obrátili lidé právě kvůli tomu,“ řekl Robert Jenkins CTO ve švýcarské firmě Cloud Sigma, která provozuje datacentra v Evropě a ve Spojených státech. Jedním takovým zákazníkem je třeba společnost WireLoad, která se specializuje na migraci firemních e-mailových systémů. Jako zdroj výpočetního výkonu, nutného pro migraci, využívá cloudových služeb. Přitom již docela rezignovala na dodávku služeb amerických providerů, a to pro právě z obavy, že by citlivá e-mailová korespondence mohla být kompromitována.

Nadace ITIF (Information Technology & Innovation Foundation) se domnívá, že by trh cloudových služeb v USA mohl ztratit do roku 2016 celkem 35 miliard USD v důsledku toho, že prodejci služeb a zákazníci se budou obracet na zámořské dodavatele služeb. A to má být ještě docela konzervativní odhad.

Je asi naivní si myslet, že elektronická špionáž končí s hranicemi USA. Nicméně pravidla a pro ochranu soukromí a realita při jejich dodržování jsou v Evropě mnohem přísnější vůči státním orgánům. Na druhou stranu riziko ztráty důvěry ze strany zákazníků nutí i americké poskytovatele služeb, aby i oni tlačili na oficiální místa a požadovali přísnější dodržování praxe při ochraně soukromí. Tento celkem pochopitelný postoj vyjádřila nedávno i CEO firmy Yahoo Marissa Mayerová. Podle ní Yahoo kontroluje, zda všechny žádosti o poskytnutí dat jsou podloženy řádným soudním rozhodnutím.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Americké a britské agentury prolomily šifrování, kompromitovány jsou SSL i HTTPS
→ Snowden pustil další informace: šmírovací aktivity NSA jsou zřejmě obludné

G+


Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com
Komentáře