Tahouny výdajů za ICT budou podnikový software a zařízení

Globální ICT výdaje v roce 2014 vzrostou o 3,2%, trh s podnikovými aplikacemi poskočí o 6,9%.

Tahouny výdajů za ICT budou podnikový software a zařízení


Takto alespoň vidí situace analytická agentura Gartner. Celosvětově by se letos mělo utratit za informační a komunikační technologie 3,8 bilionu USD, z toho 320 miliard (tedy přibližně 8,5%) budou výdaje za podnikové aplikace. Za nárůst podnikových systémů může především zájem o databázové technologie a o další aplikace pro správu dat.

Agentura Gartner předpokládá, že rok 2014 bude z hlediska IT výdajů zcela jiným rokem než byl rok předchozí. V roce 2013 sice řada firem plánovala zavedení různých aplikací, ovšem velmi často nedocházelo pak k jejich implementaci. To by se nyní mělo změnit, především také díky stoupajícímu ekonomickému barometru. Především se však očekává, že právě letos dojde k realizaci řady projektů, které byly naplánovány v roce 2013.

Mezi další optimistické prognózy patří vývoj v sektoru IT služeb. U něj se předpokládá nárůst na 964 miliard USD, tedy o 4,6% oproti minulému roku. Porostou i prodeje zařízení, které letos dosáhnou hodnoty 689 miliard USD, a to bude opět nárůst oproti roku 2013, tentokát o 4,4%. Na prodejích v kategorii zařízení se valnou měrou podílí i prodej mobilních telefonů. Přestože v USA a v západní Evropě klesá zájem o zařízení nejvyšší třídy (a tedy s vysokou cenou), trh budou táhnout prodeje v segmentu vyšší střední třídy mobilních zařízení. Očekává se i zvýšený zájem na rozvojových trzích, zde především o lacinější zařízení s Androidem.

Proti nárůstu stojí tendence uživatelů neměnit svá IT zařízení tak často jako dříve. Dalším trendem je, že nová zařízení jsou často velikostně o jeden stupeň nižší: místo PC se kupuje notebook, místo notebooku ultrabook.

Porostou i výdaje v oblasti datových center, a to 2,3% na hodnotu 143 miliard USD. To je obrat oproti minulému roku, který totiž v této oblasti zaznamenal pokles o 0,2% oproti roku 2012. Je to díky zájmu o cloudové služby, virtualizační technologie a o bezdrátové sítě LAN, které obsluhují připojená mobilní zařízení. Na ústupu je přitom zájem o servery x86.

Největším segmentem zůstanou telekomunikace, které s růstem o 1,3% dosáhnou celkových výdajů v částce 1,655 bilionu USD. Výdaje za telekomunikace budou činit 43,5% celkových výdajů na ITC. Na růstu se podepíše kladně především vzrůstající zájem o mobilní telekomunikační služby. Ty by mohly dominovat telekomukacím již v roce 2016.

Zdroj: IDG News Service, Gartner

Čtěte také:
→ Gartner věštil systémům IDS smrt, dnes je to miliardový byznys
Důkazem budiž mimo jiné rekordní akvizice americké firmy Sourcefire z loňského roku v hodnotě několika desítek miliard korun.
→ Čtvrtina cloudových poskytovatelů do roku 2015 zanikne
Podle Gartneru čelí ti, kteří využívají cloud, v nejbližších dvou letech vážnému riziku, a to kvůli velké pravděpodobnosti, že jejich poskytovatel zmizí z trhu, a to akvizicí nebo kvůli tlaku konkurence.

G+


Úvodní foto: © Serg Nvns - Fotolia.com
Komentáře