Tisk ještě nepohřbívejte

Přestože je digitalizace nezadržitelně na postupu, tiskárny a multifunkční zařízení z firem jen tak nezmizí. Co nám mohou nabídnout v digitálním věku?

Tisk ještě nepohřbívejte


I přes perfektně propracované cloudové služby na sdílení, archivaci, úpravy a oběh dokumentů v čistě digitální podobě dochází ve firmách dennodenně k situacím, které se neobejdou bez tiskárny. Neznamená to ale, že by bylo nutné zcela obětovat komfort mobility a cloudových služeb. Aktuální technologie tiskové infrastruktury totiž umožňují naplno využít i smartphony a tablety – nejen pro čtení a úpravy dokumentů, ale také pro jejich tisk nebo digitalizaci.


Tiskněte kdekoli

Technologie mobilního (nebo také bezdrátového) tisku rozšiřují možnost tisknout z pracovních stanic a notebooků připojených do firemní sítě o tisk dokumentů, fotek a dalšího obsahu přímo ze smartphonů a tabletů. Pro tisk na jakékoli firemní tiskárně není třeba mobilní zařízení nijak složitě konfigurovat. Cestou z porady nebo třeba na schůzku je díky mobilnímu tisku možné vytisknout si poznámky, prezentaci či nabídku na tiskárně, která je zrovna nejblíže.

Pro zabezpečení důvěrných dokumentů, které by neměly po vytištění zůstat v tiskárně všem na očích, se využívá cloudová služba, do níž se dokumenty k tisku odešlou, aby je bylo možné následně vytisknout na kterékoli z firemních tiskáren, na které oprávněný uživatel potvrdí tisk. Kromě bezpečnosti citlivých dat je tímto způsobem vyřešen i případný problém s odesláním dokumentu do tiskárny, která je například mimo provoz nebo se z nějakého důvodu (barevný tisk, formát papíru atd.) pro tisk tohoto konkrétního dokumentu nehodí.

Mobil jako skener

Smartphony a tablety lze využít nejen pro tisk, ale také k digitalizaci dokumentů. Proč chodit ke skeneru, když máte po ruce neustále mobilní zařízení s kvalitním fotoaparátem? Tisková infrastruktura propojená se systémem na správu dokumentů (Document Management System – DMS) zajistí rovněž digitalizaci papírových předloh, které stačí vyfotit telefonem. Příslušná aplikace pořízený obraz dokumentu vylepší (opraví zkreslení a další nedostatky vzniklé při focení) a odešle jej do DMS.

Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře