Top 10 bezdrátových trendů

Analytici společnosti Gartner sestavili žebříček deseti nejdůležitějších trendů v oblasti bezdrátových technologií pro rok 2019 a následující léta.

Top 10 bezdrátových trendů


Bezdrátové technologie mají v dnešním světě klíčovou roli – řada z nich navíc bude v příštích pěti letech nezbytná pro rozvoj jiných nových a rodících se technologií v oblastech jako je robotika, drony, autonomní auta nebo nové lékařské přístroje. Analytici společnosti Gartner vybrali deset technologických trendů v bezdrátové oblasti, kterým by podnikoví architekti a vedoucí pracovníci odpovědní za inovace měli věnovat zvláštní pozornost.

„Vedení byznysu by mělo mít o těchto technologiích a trendech povědomí již dnes,“ říká viceprezident výzkumu Gartner Nick Jones. „V řadě inovačních oblastí budou nasazovány nové a nepříliš vyspělé technologie jako je 5G a milimetrové vlny. Jejich zvládnutí vyžaduje znalosti, jež v podnicích často chybí. Vedoucí pracovníci odpovědní za podnikovou architekturu a inovace či technologickou transformaci by proto měli pro svůj podnik vybrat technologie, které budou testovány v pilotních projektech a ověřit tak jejich potenciál a případně připravit plán jejich nasazení.“

Top 10 bezdrátových technologických trendů

1. Wi-Fi
Je s námi sice již bezmála dvacet let, přinejmenším do roku 2024 ale zůstane Wi-Fi primární vysokorychlostní technologií pro domácnosti a kanceláře. Neméně důležité ale jsou nové role a využití Wi-Fi – například v radarových systémech nebo jako součást dvou faktorového ověřování.

2. 5G mobilní sítě
První budou uváděny do provozu v průběhu letošního a příštího roku, nicméně plného nasazení se dočkáme během přibližně pěti až osmi let. V některých situacích půjde o technologii doplňující Wi-Fi, neboť je praktičtější a efektivnější pro pokrytí větších lokalit, jako jsou letiště, přístavy, terminály a továrny. „5G je stále nevyspělé, v první fázi se navíc operátoři zaměří na prodej vysokorychlostního internetu. Nicméně 5G standard se rozvíjí a jeho budoucí revize zlepší možnosti 5G v oblastech, jako je internet věcí (IoT) nebo rychlá odezva (low latency),“ dodává Nick Jones.

3. Bezdrátové V2X technologie pro vozidla (Vehicle to Everything)
Klasická i autonomní auta budou muset komunikovat mezi sebou i s okolní dopravní infrastrukturou. To umožní právě V2X bezdrátové systémy. Vedle výměny informací o stavu vozidla může V2X nabídnout i řadu dalších služeb v oblasti bezpečnosti, navigace a infotainmentu.

4. Bezdrátové napájení na delší vzdálenost
První generace systémů bezdrátového napájení nepřinesla revoluční uživatelský zážitek, v nějž řada výrobců doufala. Nutnost umístit přístroj přesným způsobem na přesné místo na bezdrátové nabíječce je jen o něco pohodlnější než klasické připojení kabelu. Nicméně několik nových technologií umožňuje nabíjení zařízení na vzdálenost až jednoho metru, nebo přes silnější překážku, jako je deska stolu. „Bezdrátové nabíjení s delším dosahem by nakonec mohlo eliminovat napájecí kabely u zařízení, jako jsou laptopy, monitory, a dokonce i kuchyňské přístroje. Bude tak možné změnit způsob návrhu pracovišť i obytných prostorů,“ vysvětluje Nick Jones.

5. Sítě LPWA (Low-Power-Wide-Area)
Sítě LPWA zajištují méně náročné datové přenosy (nízká šířka pásma) pro IoT zařízení s cílem snížit jejich spotřebu a prodloužit výrazně životnost baterie. Obvykle pokrývají rozsáhlé oblasti – města nebo dokonce celé země. Mezi v současné době běžně používané technologie patří NB-IoT, LTE-M, LoRa a Sigfox. Příslušné moduly jsou cenově dostupné a lze s jejich pomocí vyrábět relativně malá, levná, baterií napájená zařízení, jako jsou senzory či sledovací moduly.

Úvodní foto: pixabay.com
Komentáře