Top 10 bezdrátových trendů - 2

Analytici společnosti Gartner sestavili žebříček deseti nejdůležitějších trendů v oblasti bezdrátových technologií pro rok 2019 a následující léta.

Top 10 bezdrátových trendů


6. Bezdrátové smysly
Absorpce či odraz bezdrátových signálů lze využít pro účely snímání, detekce a měření. Bezdrátové senzory nachází uplatnění například u interiérových radarů pro drony a roboty. Virtuální asistenti mohou radar využít například pro zlepšení identifikace v situaci, kdy s nimi hovoří více osob v jedné místnosti. „Data ze senzorů jsou palivem IoT. Nové typy senzorů tak logicky umožňují inovativní aplikace a služby. Systémy obsahující bezdrátové smysly budou integrovány do nejrůznějších zařízení – od lékařských diagnostických přístrojů až po rozpoznávání předmětů a interakci v chytré domácnosti.“

7. Rozšířené bezdrátové sledování polohy
Klíčovým trendem ve světě bezdrátových technologií je schopnost bezdrátových komunikačních systémů určit polohu zařízení, která jsou k nim připojena. Sledování polohy s přesností na jeden metr bude podporováno u chystaného standardu 802.11az a mělo by také být součástí budoucích revizí standardu 5G. „Lokační data patří mezi nejdůležitější – lze je využít v řadě oblastí jako je marketing, dodavatelské řetězce nebo internet věcí. Zcela zásadní je přesné určení polohy u robotů a dronů pohybujících se v interiérech,“ říká Nick Jones.

8. Milimetrové vlny
Milimetrové bezdrátové technologie pracují na frekvencích 30 – 300 GHz s vlnami o délce 1 až 10 milimetrů. Tyto technologie lze využít u bezdrátových systémů, jako je Wi-Fi či 5G pro vysokorychlostní přenos na krátkou vzdálenost (například přehrávání 4K a 8K videa).

9. Sítě se zpětným rozptylem (backscatter networking)
Jde o technologii, která umožňuje odesílání dat s velmi malou spotřebou energie – je proto ideální zejména pro velmi malá zařízení. Využití najde především v místech, jež jsou velmi silně „zamořeny“ bezdrátovými signály (bytové či kancelářské komplexy) a je třeba do nich přidat relativně jednoduchá IoT zařízení, jako jsou senzory. 

10. Softwarově definované rádio (SDR)
SDR přesouvá většinu funkcí zpracování signálu ze specializovaných čipů (čipsetů) do software. Je tak možné, aby bezdrátový modul podporoval mnohem větší škálu frekvencí a protokolů. Nejde o novou technologii – je k dispozici již řadu let, ale doposud se neprosadila, protože je v praxi dražší než specializované čipy. Analytici Gartneru nicméně očekávají, že se SDR stane populárnější s nástupem nových protokolů – ty staré jsou totiž často nadále používány a SDR tak zařízením umožní podporu široké škály těchto „historických“ protokolů, nové komunikační protokoly pak bude možné přidat pouhou SW aktualizací.

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: pixabay.com
Komentáře