Top 5 bezpečnostních trendů pro rok 2014

Společnost Fortinet zveřejnila předpověď FortiGuard Labs 2014, která upozorňuje na pět bezpečnostních trendů, na které si uživatelé budou muset dát pozor v příštím roce.

Top 5 bezpečnostních trendů pro rok 2014


Očekávané trendy zahrnují migrování malwaru zaměřeného na platformu Android do průmyslových řídicích systémů, zanesení škodlivých programů kybernetickými zločinci do Deep Web a více útoků cílených na Windows XP.

Top 5 bezpečnostních předpovědí pro rok 2014


1. Malware bude expandovat do dalších zařízení s OS Android s připojením k internetu

V oblasti mobilních telefonů již dominuje Android a tento stav se pravděpodobně nezmění ani v roce 2014. Vývojáři operačního systému od Google stále hledají nevyužité trhy. Příložitosti pro nasazení Androidu zahrnují tablety, stolní herní konzole, zařízení jako součást oblečení, domácí automatizovaná zařízení a především průmyslové kontrolní systémy typu ICS/SCADA. Právě příští rok se předpokládá, že uvidíme první případy malwaru v těchto nových typech zařízení, zejména u vložených ICS/SCADA systémů. Fortinet předpokládá, že počítačové zločince budou přitahovat tyto aplikace, a to včetně zařízení domácí automatizace, která kontrolují naší spotřebu elektrické energie nebo teplotu našich chladniček, a dále software pro dálkové ovládací panely s funkcemi zobrazení/potvrzení, která se v domácnostech vyskytují. Data jako taková nemusí mít sice vlastní hodnotu, jejich analýza ovšem může vést ke zjištění zvyklostí uživatele bytu, nebo k odhalení jeho nepřítomnosti. A to už jsou údaje, které je možné využít třeba k plánování třeba vykradení bytu.


2. Bitva o Deep Web

FBI v příštím roce rozšíří rozsah svých cílů a předpokládá se, že bude i nadále uskutečňovat akce proti snaze o anonymizací (Tor) nebo diskutabilním službám pro sdílení souborů (Mega Upload). Zvýšený dohled nad těmito anonymními službami a pokusy o prolomení jejich ochrany povede k novým a vylepšeným verzím, které bude ještě těžší infiltrovat, ohrozit anebo vyřadit z provozu.

Čtěte také:
→ NSA si zatím vylámala zuby na anonymizéru Tor


3. Prodejci zabezpečení sítí jsou nuceni stát se transparentnější

V září americká Federální obchodní komise přísně penalizovala společnost, která uvedla na trh technologii video monitoringu spotřebitelů, za to, že v textu tvrdí, že její výrobek je bezpečný, i když důkazy jasně ukázaly, že tomu tak není. Byla to první akce regulátora proti prodejci běžného produktu s propojením na internet. Pro příští rok předpokládáme, že uvidíme u dodavatelů síťového zabezpečení vyšší úroveň kontroly a odpovědnosti. Zákazníci již dále nebudou automaticky akceptovat  marketingové proklamace o odolnost vlastního zabezpečení sytému. Budou chtít důkaz, a když budou vystaveni zbytečnému riziku, budou požadovat odpovědnost. To povede k větší transparentnosti kolem řízení dodavatelského řetězce, zveřejňování aktualizací a Secure Development Lifecycle (SDL) postupů.

G+

Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com
Komentáře