Top 5 bezpečnostních trendů pro rok 2014 - 2

Společnost Fortinet zveřejnila předpověď FortiGuard Labs 2014, která upozorňuje na pět bezpečnostních trendů, na které si uživatelé budou muset dát pozor v příštím roce.

Top 5 bezpečnostních trendů pro rok 2014


4. Růst útoků na nezáplatovaná Windows XP

Softwarová firma Microsoft ukončí podporu operačního systému Windows XP v dubnu 2014. To znamená, že nově zjištěné chyby nebudou opravovány, takže systémy v různých částech světa budou zranitelné. Podle statistiky NetMarketShare ze září 2013 je Windows XP celosvětově používán stále na 31,42 procenta osobních počítačů. Gartner předpovídá, že po 8. dubnu bude stále mít 15 procent středních a velkých podniků Windows XP na nejméně 10 procentech svých počítačů. Předpokládáme, že hackeři, kteří již mají Zero Day exploity (dosud nepublikované zranitelnosti), budou vyčkávat do 8. dubna s cílem prodat je nejvyšší nabídce.  Vzhledem k očekávané vysoké ceně je pravděpodobné, že tyto zranitelnosti budou spíše využity k zahájení cílených útoků proti firmám s vysokou hodnotou  a bohatým jednotlivcům, než k nasazení u běžných počítačových útočníků k šíření masové infekce.

Čtěte také:
→ Windows XP končí, čím je nahradit?


5. Poroste využití biometrických údajů pro ověřování identity

Letos Apple udělal odvážný krok, když oznámil, že jeho nový iPhone 5s bude mít  integrovaný otisk prstu jako autentizaci uživatele pro přístup do přístroje. Není důležité, že tato ochrana byla prolomena jen několik dní po jeho uvedení na trh, lidi to přinutilo mluvit o významu dvoufaktorové autentizace ve světě, kde se jednoduché přihlašování pomocí hesla stává stále větším archaismem. V důsledku tohoto obnoveného zájmu předpokládáme, že příští rok přidají druhý faktor autentizace do svých zařízení další mobilní výrobci. Budeme také svědky nárůstu  dalších forem ověřování, jako je skenování duhovky, rozpoznání obličeje nebo tetování. Pracuje se i na metodách, které jsme zatím viděli jen ve sci-fi filmech, jako jsou speciální vysílače identifikačního signálu, které je možné polknout a jejichž napájení je zajištěno díky žaludeční kyselině.

Čtěte také:
→ Hackeři prolomili snímač otisku prstu Touch ID na iPhonu
→ Google si myslí, že si necháme vytetovat mikrofon na hrdlo... 


Zdroj: Přehled bezpečnostních trendů pro příští rok sestavily FortiGuard Labs na základě údajů celosvětově získaných od síťových bezpečnostních zařízení a zpravodajských systémů FortiGate.

G+

Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com
Komentáře