Třetina českých firem plánuje přechod na Windows 8.1

Nejpoužívanějším operačním systémem jsou aktuálně Windows 7, ty má přibližně polovina firem.

Třetina českých firem plánuje přechod na Windows 8.1


V souvislosti s plánovaným ukončením podpory Windows XP se řada českých firem rozhoduje, jak dál. Podle statistik společnosti Servodata aktuálně využívá operační systém Windows XP až 37 % středních a velkých firem v ČR. U běžných uživatelů je toto číslo podstatně nižší. Oficiální údaje irské společnosti StatCounter, která sleduje operační systémy uživatelů Internetu, bylo v únoru 2014 jen 22 % desktopů s Windows XP a 6 % s Windows Vista.

Windows 7 jsou leaderem, osmičky jsou na vzestupu

Aktuálně nejoblíbenější Windows 7 přitom využívá více než polovina firem. Vzhledem k licenčním modelům Microsoftu ale střední a velké firmy nejčastěji plánují migrovat na nejnovější systém Windows 8.1.

Vzhledem k vyšším nárokům hardwaru navíc velká část zákazníků musí upgrade operačního systému vyřešit pomocí obměny hardwaru. I zde firmy plánují orientovat se novou verzi Windows 8 nebo 8.1, kterou získají jako OEM licenci. Přechod na novější systém přináší i další komplikace, například otestování či úplnou změnu používaných aplikací. Pro firmy znamená změna systému koncových stanic často kritický zásah do firemní IT infrastruktury. To je také mnohdy důvodem, proč řada z nich stále využívá stařičká Windows XP.

Zdroj: Servodata

Čtěte také:
→ Podpora Windows XP neskončí 8. dubna ... ale pouze v Číně
Výjimka v ukončení bezpečnostních updatů je na světě. Microsoft oznámil, že pro čínské uživatele bude poskytovat podporu ještě po 8.4.2014.
→ Microsoft snížil cenu licence Windows 8.1 pro levná mobilní zařízení
Cena lincencí pro výrobce low-end mibilní zařízení poklesla na 30% původní ceny. Není už pozdě a podaří se zopakovat úspěch s Windows 7 Starter na netboocích?

G+


Úvodní foto: redakce
Komentáře