Třetinu Čechů počítač pravidelně štve kvůli pomalosti

Ovšem podle aktuálního průzkumu si za to mohou sami. Více než polovina uživatelů má totiž doma počítač starší pěti let. Staré počítače připraví tuzemské uživatele kvůli čekání až o pět hodin života měsíčně. Podle psychologů pomalé počítače ničí mezilidské vztahy a snižují pracovní nasazení.

Třetinu Čechů počítač pravidelně štve kvůli pomalosti


Více než polovina Čechů (57 %) má doma počítač starší pěti let a musí tak snášet neduhy a vrtochy zastaralé techniky. Několikrát týdně počítač naštve 36 % uživatelů a několikrát měsíčně více než polovinu (64 %). Čechům na počítačích nejvíce vadí malá výdrž na baterii (21 %) a čekání (35 %): „Staré notebooky mají až třikrát horší výdrž na baterii než ty současné. Nestačí nárokům nových aplikací, a proto vše trvá dlouho. Nové počítače mají spotřebu srovnatelnou s úspornou žárovkou, přitom jsou 2,5krát rychlejší. Ročně lze jen na elektřině ušetřit stovky i tisíce korun,“ říká Martin Vařbuchta, technologický expert společnosti Intel. Naopak nejméně lidi trápí design počítače a absence některých technologií. Tyto a další závěry vyplývají z průzkumu společnosti Intel mezi tisícovkou tuzemských uživatelů počítačů ve věkovém rozpětí 15–70+ let.

Vyloženě zastaralé a z hlediska bezpečnosti velmi rizikové počítače starší sedmi let vlastní téměř třetina (30 %) Čechů. „Pět let starý počítač začíná být nákladný a neproduktivní: práce na něm je pomalá a neumožňuje využít potenciál nového softwaru a technologií. Přestárlé počítače jsou kvůli neaktuálnímu softwaru i snadným terčem hackerů,“ varuje Martin Vařbuchta.

Kdyby si mohli Češi vybrat, sáhli by nejraději po notebooku s uhlopříčkou nad 14“ (39 %), stolním počítači (21 %) či zařízení 2v1, které kombinuje tablet a počítač. „Kombinace notebooku a tabletu je pro uživatele 5krát atraktivnější než samotný tablet, vyplývá z průzkumu,“ doplňuje Martin Vařbuchta.

Pomalý počítač je významným stesorem

Z průzkumu vyplývá, že v průměru Češi tráví doma na počítači zhruba dvě hodiny. Společnost Intel odhaduje, že uživatelé starých počítačů měsíčně stráví zbytečným čekáním zhruba pět hodin: během dvou hodin mohou prodlevy celkem trvat i déle než 10 minut. Pomalý počítač nejen že okrádá lidi o čas, ale ničí jim i nervy. Podle psychologů může být nespolehlivá a nefungující technika vážným stresorem. „Pokud počítač frustruje uživatele nejen doma, ale i v práci, snižuje jeho pracovní nasazení až o třetinu. Rapidně klesá schopnost se soustředit či kreativně myslet. Někteří jedinci mohou reagovat zvýšenou agresivitou,“ varuje Jiří Šimonek, psycholog ze společnosti DAP Services.

„Pomalost“ jako taková podle psychologů představuje v dnešní době velmi vážný stresor, který podstatně ovlivňuje i mezilidské vztahy. „Pomalá odezva, čekání či nemožnost dělat to, co člověk zrovna chce, se negativně přelévají i do mezilidských vztahů. Frustrace se přenáší na okolí formou netrpělivosti až agresivity, neschopností komunikovat či sníženou empatií,“ dodává psycholog Jiří Šimonek.

Vadí i klubka kabelů

Nikterak překvapivě je prioritou pro Čechy zvýšení výkonu počítače (88 %) a hned v závěsu je delší výdrž na baterie (84 %). „Zajímavé je zjištění, že více než třem čtvrtinám Čechů vadí klubka kabelů, která spojují počítač s periferiemi a nabíječkami. Bezdrátovou komunikaci s monitorem, TV či tiskárnou by ocenilo 82 % a bezdrátové nabíjení 76 % uživatelů,“ dodává Martin Vařbuchta ze společnosti Intel.

Naopak technologií, po které zatím Češi netouží, je napojení na smysly a mozek: „Tyto technologie, které jsou již vyvíjeny, sice zajímají čtvrtinu respondentů, ale skoro třetina se jich spíše děsí. Lidé si budou muset pomalu zvykat na větší integraci technologií do běžného života. Nadcházející generace procesorů bude například využívat biometrii pro ověřování identity uživatelů, což podstatně zvýší bezpečnost,“ uzavírá Martin Vařbuchta.

Zdroj: Intel


Úvodní foto: © Ljupco Smokovski - Fotolia.com
Komentáře