V objemu přenosu mobilních dat vede video

Do roku 2020 vzroste 13x objem veškerých mobilních dat tvořených videoobsahem. Uživatelé stále více upřednostňují mobilní aplikace před klasickými webovými prohlížeči. Jednou z nejvíce využívaných aplikací je YouTube, z níž pochází 40% – 60% celkového objemu videoobsahu.

V objemu přenosu mobilních dat vede video


Výsledky analýzy Mobility Report, kterou pravidelně publikuje společnost Ericsson, poukázaly na měnící se preference internetových uživatelů a na výrazné zvýšení objemu videoobsahu přeneseného v rámci evropských mobilních sítích. Podíl videa v celkovém přenosu dat v mobilních sítích předpokládá roční nárůst o 55%, přičemž se očekává, že do roku 2020 bude 60% veškerých mobilních dat zastoupeno právě videoobsahem.

Podobný trend je patrný i pro uživatele smartphonů v České republice. „Video se postupně stává neoddělitelnou součástí on-line obsahu jako je zpravodajství, reklama či sociální média,“ poznamenal country manažer Ericssonu v České republice Radim Janda. V České republice je po využívání emailu a sociálních sítí streamování videoobsahu hlavní on-line aktivitou.

„V posledních letech jsme zaznamenali nárůst užívání smartphonů a tabletů, přičemž uživatelé postupně přechází na používání vyšších tříd těchto chytrých mobilních zařízení. V porovnání s ostatními sledovanými zeměmi Češi vykazují nadprůměrné sledování videoobsahu pohybující se okolo 60%,“ dodává Janda.

Růstu objemu videoobsahu výrazně přispívá trend streamování hudebních klipů podporovaný jeho předními poskytovateli jakými jsou YouTube nebo Netflix. Stěžejním faktorem v rapidnímu nárůstu videoobsahu je také zvyšující se počet zařízení podporujících jeho přehrávání. Smartphony a tablety disponují stále většími obrazovkami, lepším rozlišením a celkovou kvalitou obrazu. Pozitivně přispěl také celkový technologický vývoj zahrnující zrychlení a kvalitu pokrytí mobilního připojení či techniky umožňující snadnou kompresi videa.


Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Komentáře