Virtualizace nebo virtuální privátní cloud? (2.)

Pro organizace není vždy zcela snadné rozhodnout se mezi virtualizací a virtuálním privátním cloudem. Obě cesty totiž mají své vlastní silné stránky. Co bude nejlepší pro vaši společnost, tedy do velké míry záleží na tom, co vlastně potřebujete.

Virtualizace nebo virtuální privátní cloud? (2.)


← Předchozí část

Naopak virtualizace se hodí pro firmy, které vyžadují naprostou kontrolu nad svými aktivy – ať už proto, že musejí – z hlediska zákonných požadavků, nebo poněvadž chtějí – z obavy o bezpečnost svých dat. Dle průzkumu jsou obavy o bezpečnost stále hlavní brzdou adopce technologie cloudu, faktem však zůstává, že většina z nich je naprosto lichých. Zavedení poskytovatelé cloudu prioritizují oblast bezpečnosti a věnují nemalé úsilí prevenci jakýchkoli nežádoucích incidentů. Mít vlastní datové centrum se však často vyplácí firmám, které provozují spoustu proprietárních a často upravovaných aplikací na vlastní platformě. V takovém případě škálovatelnost virtualizovaného prostředí předčí jinak vyzdvihovanou flexibilitu technologie cloudu. Ta vynikne například v případě rychle se rozvíjejících společností, které by jinak brzdila nutnost neustále investovat nemalé prostředky třeba do větší kapacity uložiště a výpočetního výkonu. Cloud se zkrátka přizpůsobí těmto požadavkům a nechá firmu soustředit se na gró jejího podnikání.

Jak se tedy rozhodnout?

Z hlediska obchodní činnosti je extrémně důležitá také spolehlivost. Sebemenší výpadek může zapříčinit ohromné ztráty a poškodit renomé firmy u zákazníků. V případě výpadku ve vlastním datovém centru musí společnost počkat, než technici daný problém vyřeší. U zavedených poskytovatelů cloudu bývají garance mnohem vyšší, stejně jako zabezpečení datového centra a zajištění plné redundance. Na druhou stranu to vše nemusí nic znamenat, pokud vám ve firmě spadne připojení k internetu. To už je ovšem problém správného výběru ISP a ne poskytovatele cloudu. Obě technologie mají co nabídnout, jen se každá hodí pro trochu jiný scénář.

Autor působí ve společnosti T-Systems.


Úvodní foto: © AA+W - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 12/2012
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře