Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 1: prověřená Windows 7

V dubnu 2014 lze očekávat poslední bezpečnostní aktualizace pro stále rozšířená Windows XP. Která z dostupných novějších alternativ je pro firemní prostředí vhodná? Jsou jí Windows 7?

Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 1: prověřená Windows 7


V úterý 8. dubna 2014 definitivně končí podpora Windows XP. Po tomto datu Microsoft neplánuje vydávat už ani aktualizace opravující kritické bezpečnostní chyby. Systém z počátku století se dočkal již tří nástupců. Přesto jsou Windows XP mezi systémy pro osobní počítače druhým nejrozšířenějším s více než pětinovým tržním podílem. Otázka, čím je nahradit, je tedy stále a velmi aktuální.

Nabízí se jedna ze tří možností:

    • vsadit na již trhem prověřená Windows 7,
    • posečkat do letošního podzimu na Windows 8.1,
    • přesedlat na konkurenční platformu.

Z konkurenčních platforem připadá v úvahu zejména OS X z dílny Applu nebo Linux, respektive některé z jeho distribucí.  Všechny možnosti si postupně probereme. Začněme u Windows 7, která byla na rozdíl od Windows Vista či Windows 8 trhem přijata velmi dobře.

Volba 1: prověřená Windows 7 

Vliv na pracovní efektivitu

Přechod z Windows XP na Windows 7 představuje pro firemní sektor nejjednodušší cestu, jak se vypořádat s ukončením podpory Windows XP.  Oproti Windows 8 (ale i chystaným Windows 8.1) nepřinášejí žádné zásadní změny v konceptu ovládání. I sám Microsoft dnes uznává, že pro jeho firemní zákazníky je přechod na Windows 7 místo na Windows 8 relevantním řešením.

Rozdíly v koncepci ovládání oproti Windows XP jsou zanedbatelné, takže při přechodu na Windows 7 je riziko snížení pracovní efektivity zaměstnanců minimální. Ta by naopak mohla vrůst díky některým integrovaným funkcím jako je fulltextové vyhledávaní uložených dat s takřka okamžitým poskytnutím výsledků vyhledávání díky průběžnému indexování obsahu disku.

Přechod by se měl obejít bez náročného zaškolování zaměstnanců. Řada pracovníků již nejspíše má s Windows 7 zkušenosti např. ze svého vlastního PC. Ti, kteří dosud přišli do styku jen s předešlými verzemi, ve většině případů dovedou se systémem intuitivně pracovat, protože základní postupy pro uživatelskou činnost jsou už takřka 20  let stejné, což pro Windows 8 (a Windows 8.1) neplatí.

Nové užitečné funkce ve Windows 7

Již zmíněné přepracované prohledávání obsahu pevného disku není jedinou funkci, které se může nejen ve firemním sektoru uplatnit. Windows 7 nabízejí velmi silnou šifrovací technologii BitLocker schopnou ochránit i systémový disk a například heslem zamezit přístupu do systému a k datům na disku nepovolaným osobám. BitLocker je ideálním nástrojem k ochraně přenosných počítačů.

Odvozená technologie BitLocker to Go umožňuje obdobně chránit data na přenositelných médiích, jako jsou externí disky a flash disky. Integrované zálohovací řešení s podporou zálohování obrazu disku může nahradit specializovaný software. Edice Professional, Ultimate a Enterprise podporují i zálohování v rámci lokální sítě např. na firemní server nehledě na jeho systém či architekturu.

Úvodní foto: Screenshot Windows 7
Komentáře