Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 1: prověřená Windows 7 - 2

V dubnu 2014 lze očekávat poslední bezpečnostní aktualizace pro stále rozšířená Windows XP. Která z dostupných novějších alternativ je pro firemní prostředí vhodná? Jsou jí Windows 7?

Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 1: prověřená Windows 7


Hardwarové nároky Windows 7

Microsoft pro Windows 7 doporučuje počítač alespoň následující konfigurace:

      • procesor s taktovací frekvencí 1 GHz,
      • operační pamětí o kapacitě 1 GB,
      • 16 GB volného místa na pevném disku.

64bitová varianta Windows 7 je podle specifikace mírně náročnější, protože si žádá alespoň 2 GB RAM a 20 GB volného místa na pevném disku. Stejné hardwarové nároky Microsoft deklaroval u Windows Vista, ovšem oproti nim nástupnická Windows 7 oplývají výrazně optimalizovaným výkonem.

Díky lepší správě paměti pak dovedou s dostupnou operační pamětí lépe hospodařit než Windows XP. V praxi se tak běžně stává, že na stejném počítači jsou Windows 7 rychlejší než Windows XP s výrazně menšími deklarovanými nároky.

Starší počítače z dob největší slávy Windows XP mohou mít problém se splněním požadavků na grafiku, od které Windows 7 očekávají podporu DirectX 9.0c. Nicméně je to požadavek prostředí Aero Glass. Pokud počítač nedisponuje odpovídajícím hardwarem, je možné použít prostředí bez efektů zaměřených ryze na spotřebitelský sektor (např. průhlednost nebo stíny oken).

Windows 7 nemají oproti Windows 8 specifické požadavky na rozlišení displeje, takže je lze bez omezení instalovat i na netbooky, které se v éře největší prodejnosti dodávaly právě s méně náročnými Windows XP. Na druhou stranu Windows 7 ale stejně jako Windows 8 disponují podporou multidotykového ovládání.

Hardwarová a softwarová kompatibilita

Ze všech dostupných systémů pro osobní počítače jsou na tom Windows 7 se softwarovou i hardwarovou kompatibilitou dnes nejlépe. Díky vysoké prodejnosti a penetraci na tom dobře budou ještě dlouho. Nasazení na starší hardware usnadňuje automatická instalace ovladačů přes Windows Update (buď ovladače přímo od výrobce komponenty, nebo generického ovladače od Microsoftu).

Výhodou Windows 7 oproti Windows XP je dostupnost široce podporované 64bitové varianty každé edice pro firemní nasazení. Padá tak omezení využitelné kapacity operační paměti na 4 GB. Edice Professional, Ultimate a Enterprise v 64bitové variantě podporují až 192 GB RAM. Bez problémů tak lze vyhovět vysokým nárokům softwaru jako je AutoCAD či různým in-memory řešení.

Zpětná kompatibilita s Windows XP je na velmi vysoké úrovni i díky funkcionalitě XP Mode, která může usnadnit přechod právě z Windows XP. V edicích Professional, Ultimate a Enterprise lze virtualizovat Windows XP Professional (licence je součástí XP Mode) a jejich prostřednictvím spouštět nekompatibilní software v prostředí Windows 7.

Díky XP Mode je možné obsluhovat zařízení, pro která není k dispozici ovladač pro Windows 7. Typicky třeba staré modely tiskáren či skenerů.  Virtualizovat lze též Internet Explorer 6, což se hodí pro řešení na něm dosud závislá. Windows 7 mají předinstalovaný Internet Explorer 8, ale lze přejít na Internet Explorer 10 s velmi vysokým výkonem a podporou nejmodernějších webových aplikací.

Windows 7 na rozdíl od Windows XP či Windows Vista podporují i nejnovější Office 2013, což je dobrá zpráva i pro uživatele Office 365 resp. zájemce o poskytování Office 2013 za předplatné. Microsoft hodlá Windows 7 s prvním a zároveň posledním servisním balíčkem plně podporovat sice už jen do 13. ledna 2015, ovšem bezpečnostní aktualizace bude poskytovat až do 14 ledna 2020

Čtěte také ostatní díly seriálu:
→ Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 2: nová Windows 8.1
→ Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows!

G+

Úvodní foto: Screenshot Windows 7
Komentáře