Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows!

Končící Windows XP stále používá 21 procent počítačů v ČR. V dubnu 2014 budou k dispozici poslední bezpečnostní aktualizace pro tento systém. Může to být vhodná příležitost přejít na některou z konkurenčních platforem jako je OS X či Linux?

Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows!


Celkový tržní podíl platformy OS X (dříve Mac OS X) společnosti Apple dlouhodobě roste. StatCounter udává, že se za pět let zvýšil téměř o 50 %. Přestože v červnu 2013 tržní zastoupení OS X celkově činilo jen 5,18 %. Linux si dlouhodobě z tržního koláče ukuje okolo jednoho procenta. Evidentně jde o jeho současné maximum v segmentu osobních počítačů.

Není tedy divu, že analytici více věří OS X. Agentura Gartner dokonce tvrdí, že OS X bude do roku 2014 ve firemním prostředí přijímán stejně jako Microsoft Windows. Důvodem má být především vysoká míra provázání se zařízeními iPhone a iPad, která si v rámci trendu BYOD pracovníci stále častěji přinášejí do zaměstnání, aby s jejich pomocí plnily alespoň část svých povinností.

Vliv na pracovní efektivitu

Přechod z libovolné verze Windows na konkurenční platformy OS X či Linux bude jistě pro naprostou většinu zaměstnanců náročný. Vzhledem k jejich tržnímu postavení nelze spoléhat na vlastní uživatelské zkušenosti netechnických pracovníků. Důkladné proškolení a následná zesílená uživatelská podpora jsou prakticky nutností.

Méně potíží s přechodem lze očekávat s OS X. Systém má sice jinou koncepci ovládání než Windows, ovšem obecně lze ovládání OS X hodnotit jako uživatelský přívětivé. Po pochopení základních principů ovládání je intuitivní a konzistentní. Právě nekonzistentnost ovládání je vyčítána Windows 8, přičemž Windows 8.1 přinesou v tomto ohledu jen kosmetické změny.

Z hlediska přístupnosti a použitelnosti si platforma OS X vede přinejmenším srovnatelně s populárními Windows XP a Windows 7. Uživatelé se však musí s ovládáním systému seznámit a odnaučit se řadu zažitých postupů platných napříč různě starými systémy Microsoftu. Je však dost možné, že po úspěšném absolvování tohoto procesu si OS X budou pochvalovat.

Linux je na tom hůře kvůli své roztříštěnosti do různých distribucí a jejich derivátů a používání různých grafických prostředí. Roztříštěnost je považována za hlavní překážku Linuxu pro masovou penetraci na osobní počítače. Kritizoval ji také Miguel de Icaza, tvůrce linuxového grafického prostředí Gnome, který sám poněkud ostentativně přešel na OS X.

Specifika v licencování a podpoře

OS X nelze koupit samostatně. Systém je dodáván výhradně předinstalovaný na počítačích značky Apple. Přechod na OS X se tedy neobejde bez nákupu nových počítačů. Společnost Apple oproti jiným výrobcům nabízí poměrně úzké portfolio zařízení, která se pohybují v nejvyšších cenových patrech. Přechod z Windows XP na Windows 7, Windows 8.1 či Linux apriori nemusí být spojen s výměnou PC.

Háček je také v podpoře OS X ze strany Applu. Historicky platí nepsané pravidlo, že podporu končí po uvedení druhé nástupnické verze. Problém je v rychlosti jejich uvádění. Rozestup mezi nimi činí zhruba 12 až 18 měsíců. Při dalším dodržování těchto zvyklostí by platilo, že v nejlepším případě každé tři roky bude nutné řešit otázku upgradu jak po technické stránce, tak po té licenční.

V případě Linuxu je situace ještě komplikovanější. Ubuntu, nejpopulárnější linuxová distribuce, je k dispozici zdarma i pro komerční nasazení. Nové verze Ubuntu vycházejí dosti živelně a velmi často, ovšem pro firemní nasazení je určena LTS verze s tříletým životním cyklem. Ta rovněž není zpoplatněna. Zpoplatněna je až technická podpora, která je volitelná.

Pro firemní nasazení Ubuntu společnost Canonical, která sponzoruje jeho vývoj, poskytuje uživatelskou podporu po telefonu a e-mailu. Canonical si za základní technickou podporu nedotýkající se virtualizačních a vývojářských nástrojů účtuje 105 USD ročně na jeden osobní počítač. Bezplatné poskytnutí Ubuntu i pro komerční užití není podmíněno nákupem služeb podpory.

Úvodní foto: © julien tromeur - Fotolia.com
Komentáře