Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows! - 2

Končící Windows XP stále používá 21 procent počítačů v ČR. V dubnu 2014 budou k dispozici poslední bezpečnostní aktualizace pro tento systém. Může to být vhodná příležitost přejít na některou z konkurenčních platforem jako je OS X či Linux?

Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows!


Hardwarové nároky OS X a Linuxu

V případě OS X není třeba se hardwarovými nároky zabývat, protože systém je dodáván jen na kompatibilních počítačích značky Apple. Poměrně rozšířeným mýtem je, že Linux má výrazně nižší hardwarové nároky než současná Windows 7 či Windows 8. Například populární Ubuntu v současnosti vyžaduje počítač alespoň s touto konfigurací:

  • procesor s taktovací frekvencí 1 GHz

  • operační paměti s kapacitou 1 GB

  • pevný disk s 5 GB volného místa

Vyjma menších nároků na volné místo na disku má tedy stejné deklarované nároky jako Windows 7 či Windows 8. Některé distribuce deklarují výrazně nižší hardwarové nároky, ovšem buď jde pro reálný provoz o zavádějící informace, nebo se jedná o skutečně minimalistické distribuce, jejichž produkční nasazení je směrem k mainstreamovému uživateli dosti nešťastné.  

Hardwarová a softwarová kompatibilita

OS X ani Linux samozřejmě nepřinášejí softwarovou kompatibilitu s Windows. Lepší podpoře se těší OS X (přinejmenším ze strany výrobců softwaru pro firemní sektor). S podporou této platformy počítají řešení Office 365 i Google Apps. Microsoft pro OS X aktuálně poskytuje Office 2011 jak samostatně v retailovém prodeji, tak v rámci Office 365 za předplatné.

Podporu OS X nabízí i řada dalších programů obvyklých pro firemní využití jako je AutoCAD, Adobe Photoshop či Adobe Acrobat. Apple pro svou platformu OS X nabízí také vlastní kancelářský balíček iWorks. Linux je z podstatné části odkázán na komunitní projekty jako je bezplatná kancelářská sada LibreOffice s vysokou, lež zdaleka ne stoprocentní mírou kompatibility s Office od Microsoftu.

Je pravda, že díky řešení WINE lze pod Linuxem spouštět i programy určené pro Windows, ale není možné to brát jako samozřejmost. V Linuxu i OS X může způsobit problémy nepřítomnost prohlížeče Internet Explorer, na kterém je závislá řada podnikových řešení. Pro obě platformy jsou však k dispozici konkurenční prohlížeče Google Chrome a Mozilla Firefox.

OS X nabízí výrazně lepší podporu hardwaru než Linux. Především těží z toho, že je dodáván jen na omezeném počtu modelů stolních a přenosných počítačů značky Apple, což umožňuje značnou optimalizaci. To je obrovská výhoda i ve srovnání s Windows projevující se na spolehlivosti a stabilitě systému, protože OX X je ušit na míru konkrétním zařízením a naopak.

Výrobci hardwaru velmi často vedle ovladačů pro Windows poskytují i ovladače pro OS X, ovšem jen vzácně také pro Linux. Na poli osobních počítačů Linux spoléhá především na generické ovladače, které ale často nenabídnou plnou funkcionalitu jednotlivých zařízení.  Situace se pozvolna zlepšuje, ale aktuálně stále není podpora hardwaru srovnatelná s OS X, natož s Windows.

Pozn. red.: Pohled autora na možnosti obejít se ve firemním prostředí bez Windows je trochu skeptický. Pokud ale máte na situaci jiný názor nebo i jiné zkušenosti, uvítáme diskusi.

Čtěte také ostatní díly seriálu:
→ Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 1: prověřená Windows 7
Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 2: nová Windows 8.1

G+

Úvodní foto: © julien tromeur - Fotolia.com
Komentáře