Známkujeme Windows 8 po třech měsících (3.)

Jaké známky si zaslouží systém Windows 8 v našem čtvrtletním hodnocení? V tomto článku nabízíme dokončení analýzy.

Známkujeme Windows 8 po třech měsících (3.)


Předchozí díl

Windows Store

Všechny ty barevné „živé dlaždice“ na obrazovce Start jsou tvořeny aplikacemi Windows 8 v novém stylu – aplikacemi, které jsou k nalezení výhradně v oficiálním online obchodě – Windows Store. Problém je, že Windows RT zvládají pouze aplikace Windows 8 v novém stylu (osekaná verze systému neobsahuje klasickou plochu). Windows Store je tak logicky místem, na němž celý ekosystém systému stojí a padá.

Naneštěstí je Windows Store velmi rozporuplný a pozitiva se tu míchají s negativy.

Na jednu stranu roste počet aplikací dostupných pro systém vcelku slušným tempem, od 5 000 aplikací celosvětové dostupných 26. října při spuštění prodeje systému, přes 20 000 dostupných měsíc po tomto spuštění, až po necelých 40 tisíc ke konci ledna. V posledních měsících přibyla do Windows Store hrstka známých aplikací – včetně Dropboxu, Vimea a Yahoo Mail. Někdo už dokonce tvoří seznamy nejlepších aplikací v různých oblastech využití.

Tato činnost však vyžaduje trochu úsilí. Celkově kvalita a kvantita aplikací dostupných ve Windows Store při porovnání s konkurenčními mobilními ekosystémy pokulhává. Spousta významnějších aplikací stále chybí. Mnohé dostupné aplikace jsou „přebalené“ webové aplikace šité narychlo horkou jehlou a jsou často celkem „bez chuti“. Dokonce i ty nejlepší aplikace pro nové rozhraní Windows 8 nemají tolik funkcí jako jejich desktopové protějšky. Windows Store také zatím neumí efektivně oddělovat zrna od plev a směřovat uživatele na ty nejlepší aplikace, které obsahuje.

Ještě znepokojující jsou data webu MetroStore Scanner, která ukazují, že hon za novými aplikacemi má svůj zenit již za sebou. Po dosažení čísla 20 tisíc pouhý měsíc po představení systému veřejnosti a 35 000 o další měsíc později začal počet novinek strmě padat. Mezi 27. prosincem a 23. lednem bylo na trh přidáno už pouze asi 4 000 novinek. To je pro Microsoft špatné zpráva. Ten totiž potřebuje exponenciální růst katalogu a nárůst podílu kvalitních aplikací – pokud tedy chce, aby byl Windows Store místem, kde bude operační systém vydělávat. Microsoft si to samozřejmě uvědomuje.

„Přestože se počet aplikací ve Windows Store zečtyřnásobil, je jasné, že před sebou máme ještě spoustu práce,,“ řekl finanční ředitel Microsoftu Peter Klein na čtvrtletní konferenci společnosti. „Potřebujeme bohatší, působivější aplikace, které uživatelům poskytnou přístup k obsahu, který informuje, baví a inspiruje.“

Známka: 2-

Prostory ke zlepšení

Po měsíci od vydání Windows 8 jsme žádali trpělivost. Po výrazně špatné vánoční sezóně je patrná tendence panikařit, Microsoft však stále zdůrazňuje, že tento operační systém je určen k postupnému přijetí zákazníky, nejde o jednorázový boom. „Je jasné, že u takto ambiciózního projektu nejde jen o jednu prodejní sezónu. Bude to produkt několika prodejních sezón, a další pokroky teprve přijdou,“ řekla na CES šéfka obchodního oddělení Windows Tami Rellerová.

Má samozřejmě pravdu. A za pravdu jí dává i Wes Miller, analytik z Directions on Microsoft. „Hra teprve začala, a Microsoft se naplno věnuje tomu, aby se to stalo. Bude kvůli tomu pokračovat v inzerci a bude se snažit,“ napsal Miller v e-mailu.

Systém Windows 8 má stále prostor k tomu, aby mohl dýchat. Gartner a IDC očekávají, že se letos prodá minimálně 350 milionů počítačů, přičemž drtivá většina z nich na sobě bude mít nainstalovány právě osmičky. Ještě lepší je, že je Windows 8 ve svém základu prostě rychlejší a lepší než Windows 7. A některé z těchto nelichotivých známek se dají spravit pár malými zlepšeními. Windows Store má potenciál k tomu, aby se v průběhu času jenom zlepšoval. Mnoho obav o použitelnost systému by mohlo být rozptýleno vydáním aktualizace, která obnoví tlačítko Start a umožní uživatelům bootovat přímo na plochu. Pokud se Microsoft vydá tímhle směrem, může spousta aktuálních negativních reakcí vymizet v podstatě přes noc.

Jistě, Windows 8 zatím nejsou ideální, ale pokud na ně Microsoft zaměří svou pozornost a splní výše uvedené domácí úkoly, může se operační systém dočkat i jedniček. Na rozdíl od Windows RT, které nevyhnutelně směřují k propadu. Ale to už je jiný příběh.

Konec

K tématu:
• Microsoft ze špatných tržeb Windows 8 viní OEM (PC World)
• Prodeje Windows 8 zatím zůstávají za očekáváním (Computerworld)


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře