Atlassian se po deseti letech v černých číslech chystá vstoupit na burzu

Australská společnost Atlassian, známá především mezi pracovníky IT jako výrobce řešení pro týmovou spolupráci, projektové řízení, sdílení zdrojů a komunikaci, plánuje vydat primární emisi akcií na americké technologické burze NASDAQ. Vstupem na burzu by chtěla získat čtvrt miliardy dolarů.

Atlassian se po deseti letech v černých číslech chystá vstoupit na burzu


Zprávy o vstupu společnosti Atlassian na americkou burzu se poprvé objevily na konci září a minulý týden Komise pro cenné papíry obdržela příslušné podklady. Počet akcií ani cenové pásmo nebyly stanoveny, ale Atlassian doufá, že jejich prodejem získá až 250 milionů dolarů. Cena podniku se odhaduje na více než 3 miliardy USD.

Atlassian plánuje vydat běžné akcie na globálním trhu NASDAQ pod značkou „TEAM“. Emisi povedou investiční banky Goldman, Sachs & Co. a Morgan Stanley.

U technologických firem je běžné, že vstupují na burzu v situaci, kdy vykazují ztráty, avšak Atlassian je výjimkou potvrzující pravidlo. Na trhu působí již 13 let a posledních 10 zůstává v černých číslech. V účetním roce, který skončil 30. června 2015, firma vykázala zisk ve výši 6,8 milionu dolarů a její výnosy od roku 2013 rostly ročně v průměru o 46,7 % na téměř 320 milionů.

Atlassian nemá žádné vlastní obchodníky a spoléhá především na doporučování mezi uživateli. Získal  takto již 51 000 platících zákazníků ve více než 160 zemích, včetně 79 společností na žebříčku Fortune 100 a 273 společností na žebříčku Fortune 500.

Jejími hlavními produkty jsou JIRA pro týmové plánování a projektové řízení, Confluence pro týmovou tvorbu a sdílení obsahu, HipChat pro rychlé zprávy a týmovou komunikaci, Bitbucket pro týmové sdílení a správu programového kódu a JIRA Service Desk pro týmové služby a podporu.

„Atlassian je firm, která zasluhuje mnohem více pozornosti než se jí dostává,“ říká vedoucí analytik Al Hilwa z výzkumné a poradenské společnosti IDC. „Je hybnou silou na poli vývoje softwaru a její technologie jsou extrémně rozšířené. Vstupem na burzu získá nejen prostředky na rozvoj, ale i viditelnost veřejně obchodovatelné společnosti, což bude přínosem pro její zákazníky a komunity, které její software využívají.“


Úvodní foto: ra2 studio (fotolia.com)
Komentáře