Build 2014: nové strategie Microsoftu

Na své vývojářské konferenci Microsoft naznačil, kterými směry se budou ubírat jeho strategie.

Build 2014: nové strategie Microsoftu


Jak zaznělo hned v úvodní keynote přednášce, Microsoft se chce stát „services and devices company“, tedy společností poskytující zařízení a služby. Nemá to znamenat, že by Microsoft opustil desktopy a nažil se přeorientovat na mobilní zařízení. Firma se bude snažit využít své stávající dominace na desktopech. Věrnost zákazníků by měl přinést jednotná UX (user experience), tedy jednotných způsob práce na všech platformách, které Microsoft bude poskytovat. Znamená to především sbližování verzí Windows pro všechny platformy, a to jak na úrovni uživatelské, tak i ve vývoji aplikací. I když Microsoftu zatím chybí podíl na trhu tabletů a mobilních telefonů, jeho 1,5 miliardy uživatelů Windows představuje masu, o kterou se chce Microsoft opřít.

Jednotný vývoj, jednotná podpora datových formátů

Nová architechtura Windows Runtime má umožnit vývojářům, aby využívali ve větší míře společné základy zdrojového kódu aplikací, které budou určeny pro Widows (desktop) a Windows Phone, popř. i pro Xbox. Na konferenci již byly demonstrovány příklady, kde stejná aplikace může běžet - po přizpůsobení uživatelského rozhraní - na mobilu, tabletu i desktopu.

Jednodujšší správou aplikací pro více zařízení bude disponovat i vývojové prostředí Visual Studio, která umožní separátně spravovat bázi zdrojového kódu, která bude společná pro všechny platformy. Mezi další novinky pro vývojáře patří uvolnění javasriptových knihoven WinJS jako open-source.

Mezi další benefity sjednocení přístupu bude i důsledně jednotný formát datových souborů tak, aby uživatelé mohli sdílet svá data mezi různými platformami - třeba prostřednictvím cloudového úložiště.

OEM verze zdarma pro malé tablety

Agresivní kroky, se kterými se Microsoft snaží proniknout na mobilní zařízení, pokračují. Po razantním snížení ceny OEM licence pro lacinější tablety nyní budou Windows 8 a Windows RT dokonce zdarma pro OEM partnery, omezeni budou pouze velkostí displeje, který musí být menší než 9”.

Společná licence na aplikace

Novinka jednotného přístupu ke všem platformám se dotkne i prodeje aplikací na Windows Store. Nově totiž zakoupením programu získá uživatel licenci provozovoat jej na více typech zařízení. Podle prohlášení CEO Microsoft Satya Nadelly by to mělo rozšířit trh pro vývojáře aplikací pro Windows Phone, protože o jejich aplikace mohou mít zájem i uživatelé desktopů.  

Návrat ztraceného Startu

Microsoftu trvalo dlouho, než vyslyšel připomínky uživatelů ohledně nového uživatelského rozhraní (Modern, dříve označované jako Metro). Ty pocházely především z tábora uživatelů, kteří provozovali nová Windows na desktopech bez dotykové obrazovky. Do nového rozhraní bude možné přidat nástrojovou lištu a k aplikacím z nového dlaždicového rozhraní bude možné přistupovat také pomocí menu Start.

Asistentka Cortana a smartphony Nokia

Nová osobní asistentka pro Windows Phone má konkurovat obdobným službám Siri od Applu a Google Now. Cortana bude poskytovat hlasové odpovědi na dotazy uživatele. Vědomostní bází pro ně bude služba Bing. Microsoft velmi zapracoval na vyhodnocování kontextu dotazů tak, aby se zlepšila relevance odpovědí.

Microsoft hodlá investovat hodně úsilí do rozvoje platformy Windows Phone, a to i v souvislosti s akvizicí výrobce telefonů Nokia. Ta trochu vázne na administrativních problémech, nicméně na konferenci se prezentovaly nové telefony Nokia Lumia 630 a 635 a dále nejlépe vybavenou vlajkovou loď Lumia 930, která na trh přijde v červnu.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Neuvěřitelné se stalo skutkem: Windows zadarmo!
Ovšem pouze na menších tabletech. Microsoft pokračuje v agresivní kampani a snaží se získat lepší postavení vůči iOS a Androidu.
→ Microsoft poslal MS-DOS do muzea
V muzeu počítačové historie jsou nyní k dispozici zdrojové kódy pro MS-DOS 1.1 a 2, a také pro Word 1.1a.

G+


Úvodní foto: msdn.com
Komentáře