Co je součástí nejnovější aktualizace Chromu?

Chrome 68 pro Windows, Linux a MacOS podniká další krok k dalšímu zdůraznění rozdílů mezi zabezpečenými a nezabezpečenými webovými stránkami.

Co je součástí nejnovější aktualizace Chromu?


Chrome se aktualizuje na pozadí, což znamená, že pro instalaci nejnovější verze prohlížeče zpravidla stačí aplikaci vypnout a znovu zapnout.

Google aktualizuje Chrome každých šest nebo sedm týdnů, přičemž naposledy k aktualizaci došlo 27. května.

Největší změnou Chromu jsou s debutem verze 68 nová varovná označení umístěná v adresovém řádku. Stránky s šifrovaným přenosem dat, označeným na začátku URL zkratkou HTTPS, budou označeny jako „bezpečné,“ stránky přenášející data skrze nešifrované http pak budou označeny jako „nebezpečné“ či „nezabezpečené.“

Kampaň Googlu, jejímž účelem je ostrakizace http stránek, začala před čtyřmi lety, a od té doby podniká americký gigant postupné kroky k tomuto cíli. Například v lednu 2017 Chrome 56 označoval jako nezabezpečené ty stránky, které nešifrovaly políčka pro vepsání hesla či údajů platební karty.

Nejnovější krok nebude tím posledním, slibuje Google. Na počátku září – s příchodem Chrome 69 – odstraní prohlížeč nálepku bezpečného přenosu od stránek využívajících HTTPS, čili šifrovaný přenos bude od té doby považovaný za výchozí. Současnou fázi kampaně pak završí Chrome 70 v říjnu letošního roku, který bude http stránky označovat červeným „nebezpečné“ pokaždé, když se do nich pokusíte zadat jakákoliv data.

Chrome 68 s sebou přináší také některé novinky, které nejsou na první pohled viditelné. Třeba několik nových API včetně Page Lifecycle API a Payment Handler API.

Kromě toho Google zalepil 42 bezpečnostních zranitelností včetně pěti označené nálepkou vysokého rizika, „high.“ Jde o druhou nejzávažnější ze čtyř úrovní.

Další upgrade Chromu, verze 69, se k uživatelům začne distribuovat mezi 2. a 8. zářím.

Zdroj: Computerworld


Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře