Co je součástí nejnovější aktualizace Chromu? Především čtenářský režim (2)

Součástí Chromu 75 jsou záplaty pro 42 bezpečnostních chyb a přidává tzv. Reader Mode, tedy čtenářský režim, který webové stránky zbavuje reklam a nepodstatného obsahu.

Co je součástí nejnovější aktualizace Chromu? Především čtenářský režim (2)


Předchozí díl

Ačkoliv Google s něčím podobným koketuje už léta, funkci zatím vždycky skrýval, nejdříve za trik s příkazovým řádkem a Windows a nyní, u Chromu 75, na stránce možností, k níž se lze dostat po zadání chrome://flags do adresního řádku.

Dále povolte čtenářský režim (Enable Reader Mode). Používat ho můžete tak, že kliknete na vertikální elipsu zcela na pravé straně řádku zahrnujícího adresní řádek – a zvolíte možnost „Distill Page“ (destilovat stránku). Chrome stránku znovu načte, a tentokrát na ní ponechá pouze text a obrázky, které jsou přímou součástí článku.

Funkce je však oproti ostatním prohlížečům (zatím) trochu omezená. Zatímco Firefox umožňuje přepínání mezi čtenářským a ne-čtenářským režimem, Chrome to nedokáže. Namísto toho musejí uživatelé destilovanou stránku zavřít a manuálně otevřít její originál. Na rozdíl od Safari pak Chrome osekanou verzi stránky neuloží do seznamu k pozdějšímu přečtení. Podle Googlu je však novinka v Chromu stále v beta verzi, což dané nedostatky trochu omlouvá.

Některé další doplňky a zlepšení Chromu jsou – jako tomu často bývá – jen pro organizace, které prohlížeč spravují.

Jednou ze zásadních změn tímto směrem je u Chromu 75 proces umožňující podnikům návrat ke dřívějším verzím prohlížeče. Funkcionalita však bude dostupná pouze těm zákazníkům, kteří pro správu Chromu využívají skupinové politiky (group policies) ve Windows, a ti se i tak budou moci vrátit nejdále k Chromu 72, který debutoval v lednu.

Důvodem, proč se chtít vrátit k předchozí verzi k Chromu, můžou být hlavně problémy s kompatibilitou novější verze s některou z aplikací používaných podnikem.

Následující upgrade Chromu na verzi 76 by měl dorazit okolo 30. července.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: 9to5Google/Techspot.com
Komentáře