Firefox Quantum: skok kupředu nebo fatální klopýtnutí? (1)

Firefox jsem miloval. To bylo v roce 2004, kdy vyšel Firefox 0.93. Vzhledem k tomu, že jedinou konkurencí byl tehdy Internet Explorer 6, není se čemu divit. Moje láska však neměla dlouhého trvání.

Firefox Quantum: skok kupředu nebo fatální klopýtnutí? (1)


V průběhu několika následujících let Firefox zpomalil a zaplnil se zbytečnostmi. Když pak v roce 2008 Google uvedl Chrome, byla změna nabíledni. Od té doby jsem FIrefox sledoval okem recenzenta, ale k návratu zpět už mě nic nelákalo.

Podle nejnovější zprávy týkající se webových prohlížečů z dílny amerického vládního Digital Analytics Programu (DAP), je Firefox s podílem 6 % daleko vzadu za Chromem se 44,5 % a Safari s 26,7 %. A dokonce i Internet Explorerem s 12,9 %. Není divu, že se bývalý technologický ředitel Mozilly Andreas Gal nechal slyšet, že je Firefox odsouzen k dlouhé a pomalé smrti.

Mozilla se tedy rozhodla, že Firefoxu nedá jen nějakou novou, líbivou tvář, ale z gruntu ho předělá. Vytvoří nový, výkonný a rychlý webový prohlížeč. Výsledek už tu máme a jmenuje se Firefox Quantum.

Je Firefox Quantum, první pojmenovaná verze Firefoxu (jinak jde o verzi 57), dostatečně rychlý na to, aby uspokojil uživatele, pro které je rychlost zásadní? Jak jeho ostatní změny na uživatele působí? Po týdnu hraní vám můžu říct, co jsem zjistil.

Nejprve se podívejme „pod kapotu“. Rychlejší Firefox je vybaven novým vykreslovacím enginem s vylepšeným CSS layout enginem Stylo. Kromě toho je jeho jádro naprogramované v jazyce Rust, díky čemuž využívá více jader dnešních počítačů. Zároveň má Firefox Quantum i nové uživatelské rozhraní s názvem Photon.

Mark Mayo, šéf Mozilly pro všechno, co se týká Firefoxu, řekl: „Firefox Quantum je více než dvakrát rychlejší než Firefox před šesti měsíci, je postaven na zcela přebudovaném enginu se zcela novými technologiemi převzatými od našich výzkumníků.“

Pokračování


Úvodní foto: Mozilla.org
Komentáře