Firefox Quantum: skok kupředu nebo fatální klopýtnutí? (3)

Firefox jsem miloval. To bylo v roce 2004, kdy vyšel Firefox 0.93. Vzhledem k tomu, že jedinou konkurencí byl tehdy Internet Explorer 6, není se čemu divit. Moje láska však neměla dlouhého trvání.

Firefox Quantum: skok kupředu nebo fatální klopýtnutí? (3)


Předchozí díl

Chcete před rozhodnutím ke změně a instalací Firefoxu Quantum vědět, zda tím nepřijdete o svoje oblíbené rozšíření? Mozilla má tzv. Add-on Compatibility Reporter, což je samostatný doplněk, který vám řekne, zda vaše nezbytné doplňky budou fungovat i v nové verzi prohlížeče. Většina rozšíření od významnějších vývojářů už na Quantumu funguje nebo brzy fungovat začne. Jenže když už jsme u toho, většina oblíbených rozšíření velkým jménům nepatří.

Takže – budu se vracet k Firefoxu? Nikoliv. Odteď je ze mě uživatel Chromu. A mimochodem, jsem rád, že se Mozilla usilovně snaží o to, aby byl Firefox opět relevantní alternativou. Přeju jí hodně štěstí. Mám ovšem obavy, že i přes navýšení rychlosti prohlížeče odradí problém s rozšířeními velkou část jeho loajálních uživatelů.

Mozilla Firefox je legenda, kterou nejen konkurence, ale i řada špatných rozhodnutí dovedla tam, kde teď je. Na pokraj „dlouhé a pomalé smrti.“ Jestli se dokáže vrátit k novému životu, to teprve uvidíme, zatím to tak ovšem nevypadá. Firefox Quantum je nejspíš posledním pokusem vrátit staré legendě její původní prestiž. Je jasné, že tak velká změna bude mít velké důsledky. Ještě však není jasné, jestli to je dobře nebo špatně.

Hodně štěstí, Firefoxi. Budeš to potřebovat.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: Computerworld
Komentáře