Google přestane podporovat oba typy aplikací pro prohlížeč Chrome

Do roku 2018 zmizí z prohlížeče Google Chrome aplikace třetích stran. Vývojáři mají přibližně rok a půl na to, aby své aplikace buď přesunuli na internet, nebo nalezli jiný způsob, jak je uživatelům poskytnout.

Google přestane podporovat oba typy aplikací pro prohlížeč Chrome


Tři roky poté, co Google umožnil běh speciálních aplikací uvnitř prohlížeče Chrome, v pátek naopak oznámil, že tuto funkcionalitu začátkem roku 2018 na platformách Windows, Mac a Linux zruší.

Google zavedl aplikace v roce 2013 jako způsob, jak zpřístupnit nové funkce, které jinak na internetu nebyly dostupné. Aplikace pro prohlížeč Chrome také umožnily vývojářům psát aplikace, které běží bez rozdílu na všech hlavních platformách – Windows, Mac, Linux a Chrome OS.

Aplikace pro Chrome mohou mít dvojí podobu – hostované, což jsou de facto instalovatelné webové aplikace, a balíčkové aplikace, které se více podobají tradičním aplikacím, jaké nabízí iOS App Store nebo Google Play Store.

Vývojáři mají zhruba rok a půl na to, aby převedli své aplikace z Chrome jinam. U hostovaných aplikací to není takový problém, protože jejich funkce jsou umístěné především online. Uživatelé budou moci takové aplikace používat i po přechodu, avšak výhradně z webu.

Vývojáři balíčkových aplikací budou muset přijít s něčím novým. Google doporučuje čtvero alternativ: webové aplikace, rozšíření, webové stránky s rozšířenými funkcemi a nativní aplikace. U poslední varianty Google doporučuje využít technologie jako Electron nebo NW.js pro tvorbu aplikací, které běží na desktopových operačních systémech.

Google svoje rozhodnutí odůvodňuje tím, že vývoj webových technologií za posledních několik pokročil natolik, že mnoho funkcí aplikací pro Chrome je k dispozici na webových stránkách. Balíčkové aplikace navíc využívá pouhé 1% uživatelů systémů Windows, Mac a Linux.


Úvodní foto: mediakit Google
Komentáře