Modrá obrazovka smrti ve Windows slibuje nabízet více informací pomocí QR kódů

Pomoc při řešení problémů, otevřená brána pro útočníky, prostor pro černý humor, nebo příležitost ke kreativnímu marketingu?

Modrá obrazovka smrti ve Windows slibuje nabízet více informací pomocí QR kódů


Nechvalně proslulá modrá obrazovka smrti v operačním systému Windows typicky neposkytuje mnoho informací o příčině problému a možnostech jeho odstranění. V některé z nadcházejících verzí  Windows 10 se to může změnit.

Minulý týden začal po internetu kolovat snímek obávané modré obrazovky s QR kódem a odkazem, kde mohou uživatelé nalézt více informací o chybě, která způsobila pád jejich počítače.

V tuto chvíli vede kód i odkaz na stránku s obecným popisem fatálních chyb a možných způsobů jejich opravy. V budoucnu by však Microsoft mohl poskytovat QR kód, který odkáže na konkrétnější informace o příčinách pádu systému.

To by rozhodně znamenalo vylepšení oproti dnešnímu stavu, kdy na modré obrazovce uživatel nalezne pouze nesrozumitelné alfanumerické kódy, jejichž význam musí dohledat na internetu.

Zatím není zřejmé, za jakých okolností se QR kód při pádu systému zobrazuje, ale patrně souvisí s nejnovějším sestavením Windows 10 v rámci programu Insider. Autorovi tohoto článku se nepodařilo zobrazení QR kódu dosáhnout uměle navozeným pádem systému na zařízení Surface Pro 3, ačkoli odkaz na zmiňovanou informační stránku se objevil.

Jasné zatím není ani to, zda a jak se s novou funkcí setkají běžní uživatelé Windows 10 a Microsoft na dotazy nereaguje. V každém případě existuje nebezpečí, že modrá obrazovka smrti s „neprůhledným“ QR kódem, kterého uživatel v nouzi s velkou pravděpodobností využije, nabídne prostor pro škodolibou i zlovolnou kreativitu.


Úvodní foto: meen_na - fotolia.com
Komentáře