Mozilla touží po návratu ke slávě, vydala Firefox Quantum

Mozilla kompletně překopala svůj prohlížeč a pod označením Firefox 57 neboli Firefox Quantum vydala software, který je podle ní největší revolucí od debutu Firefoxu 1.0 v roce 2004.

Mozilla touží po návratu ke slávě, vydala Firefox Quantum


K dispozici je rychlejší engine – prý dvakrát rychlejší než u Firefoxu před pouhými několika měsíci – a také změněné uživatelské rozhraní, které je ještě minimalističtější než doposud.

Kromě toho se výrobce zbavil Yahoo jakožto výchozího vyhledávače Firefoxu v USA, Kanadě i jiných regionech. Vrátil se ke Googlu, svému partnerovi (a hlavnímu finančnímu podporovateli) z dob, než se před třemi lety pohádali.

„Jde zdaleka o největší aktualizaci, kterou jsme provedli od roku 2004, kdy jsme vydali Firefox 1.0,“ řekl Mark Mayo, manažer Mozilly, který má prohlížeč na starosti.

Oficiální označení prohlížeče je Firefox 57, což je další ze série aktualizací probíhajících jednou za šest týdnů. Až dosud Mozilla nové verze svého prohlížeče číslovala a nepojmenovávala je.

Firefox Quantum se chlubí novým vykreslovacím enginem s upraveným layoutovým enginem CSS. Tento engine byl společně s dalšími komponenty napsán v jazyce Rust, který má původ ve výzkumné divizi Mozilly. Výsledkem je výrazný nárůst rychlosti.

„Firefox Quantum je více než dvakrát rychlejší než půl roku starý Firefox, je postavený na kompletně překopaném jádrovém enginu se zcela novou technologií ‚ukradenou‘ od naší výzkumné divize,“ řekl Mayo, který vyzdvihuje fakt, že prohlížeč využívá k vykreslování více jader procesoru, a nikoliv jenom jedno jako doposud.

Kromě těchto novinek se uživatelé dočkají také nejvýraznější změny designu prohlížeče od Firefoxu 4 z roku 2011. Změny uživatelského rozhraní jsou převzaty z probíhajícího projektu „Photon“ a vyznačují se především svým minimalistickým provedením.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: Computerworld
Komentáře