Nejlepší webové prohlížeče roku 2017: další rána pro Microsoft

Internet Explorer a Edge přišly v září o velkou část tržního podílu a vůbec poprvé spadly pod 20 %. A to dohromady.

Nejlepší webové prohlížeče roku 2017: další rána pro Microsoft


Podle analytické firmy Net Applications poklesl souhrnný uživatelský podíl IE a Edge meziměsíčně o 1,9 procentního bodu na 19,3 procenta. Jde o největší pokles od října 2016.

Zářijový propad bylo možné očekávat už na základě čísel v předchozím měsíci, kdy došlo k meziměsíčnímu snížení podílu téměř o procentní bod po pětiměsíčním období relativní stagnace (velice nízkého propadu).

Určitým milníkem je pak to, že kombinovaný podíl obou prohlížečů vůbec poprvé poklesl pod 20 procent. Pro připomenutí je třeba uvést, že pád začal zhruba před rokem a půl. To bylo v době, kdy Microsoft nutil uživatele Windows, aby aktualizovali na nejnovější verzi Internet Exploreru – což pro většinu uživatelů znamenalo IE11 – nebo ve Windows 10 přešli na Edge.

Jenže většina uživatelů IE neaktualizovala a na Edge si nezvykla – vybrala si alternativy, a to hlavně Google Chrome. Rozhodnutí, které Microsoft v polovině roku obhajoval jako nutné z bezpečnostních důvodů i z důvodu zajištění kompatibility s Office 365, se nakonec ukázalo být jedním z nejhorších v historii společnosti. Od ledna 2016, kdy rozhodnutí nabylo platnosti, ztratil IE téměř dvě třetiny svého uživatelského podílu.

V září 2017 běželo na IE nebo Edge 21 % počítačů s Windows. Rozdíl v obou číslech je přirozeně způsoben tím, že ne všechny počítače běží na Windows – aktuální podíl činí zhruba 90,6 %. Edge zase běží na rekordně nízkém počtu počítačů s Windows 10 – 17,7 % – a přitom v polovině roku 2015, kdy desítky debutovali, činil tento podíl 39 %. Pokud by Edge zůstali věrní všichni uživatelé Windows 10, pak by jeho celkový podíl na PC byl 29,1 %, což je téměř pětinásobek podílu skutečného.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: Microsoft/Computerworld.com
Komentáře