Nová čísla o Windows 10: podle Microsoftu běží již na 200 milionech zařízení

Microsoft aktualizoval údaje o rozšířenosti operačního systému Windows 10. Údajně je nainstalovaný na více než 200 milionech počítačů, které byly v minulém měsíci alespoň jednou zapnuty. Podle nezávislých analýz ale nesouhlasí tvrzení, že nárůst počtu instalací Windows 10 překonal tempo nástupu Windows 7.

Nová čísla o Windows 10: podle Microsoftu běží již na 200 milionech zařízení


Podle prohlášení společnosti Microsoft na celém světě existuje 200 milionů aktivních zařízení s Windows 10. Udávané počty aktivních instalací Windows 10 zahrnují nejen osobní počítače a tablety, ale také herní konzole Xbox One a chytré telefony s preview verzí Windows 10 Mobile. Zhruba 22 z 200 milionů zařízení – tj. asi 11 % – se nachází v podnicích a vzdělávacích institucích.

Microsoft zveřejnil čerstvé údaje po třech měsících, kdy počet aktivních zařízení s Windows 10 dosahoval 110 milionů. Windows 10 je tedy operačním systémem od Microsoftu s nejrychleji rostoucím počtem instalací v historii – rychlostí šíření překonává Windows 7 o 140 % a Windows 8 o téměř 400 %.

Údaje, které Microsoft zveřejnil, je těžké nezávisle ověřit, protože vychází z počtu unikátních připojení k aktualizační službě Windows Update a jsou tedy čistě interní. Statistiky třetích stran však naznačují, že zařízení s Windows 10 může být ve skutečnosti méně, a že tempo šíření nového operačního systému pokulhává za Windows 7 v prvních pěti měsících po uvedení na trh.

Společnost Net Applications, která poskytuje analytická řešení a služby, stanovila podíl Windows 10 na 10 % všech uživatelů, kteří se v prosinci připojili k internetu a zároveň  10,9 % všech osobních počítačů s operačním systémem Windows. V absolutních číslech to představuje téměř 164 milionů PC, bez tabletů, chytrých telefonů a konzolí Xbox One.

Net Applications nabízí i jiné výsledky ohledně tempa růstu počtu uživatelů, které nepotvrzují prohlášení o nejrychleji rostoucí verzi systému Windows všech dob. Tyto výsledky však nezahrnují jiná zařízení než PC, takže rozdíl oproti údajům zveřejněných společností Microsoft je nejspíš dán především metodikou výpočtu.


Úvodní foto: news.microsoft.com
Komentáře