Operační systém Windows 10 bude využívat biometrické ověřování uživatele

Společnost Microsoft se chystá oficiálně skoncovat s protivnými přihlašovacími hesly. Její nový operační systém Windows 10 bude podporovat standard Fast Identity Online (FIDO) 2.0, který umožňuje místo hesla k přihlášení do počítače, ke službám Microsoft a účtům jiných poskytovatelů použít otisk prstu nebo obraz oční duhovky, případně ve spojení s hardwarovým klíčem při dvoufaktorovém ověřování.

Operační systém Windows 10 bude využívat biometrické ověřování uživatele


Společnost Microsoft v roce vstoupila do aliance FIDO v roce 2013 a nyní je připravená uvést biometrický standard přihlašování do praxe. V příspěvku na svém blogu, kde Microsoft oznámil podporu standardu FIDO v operačním systému Windows 10, se zaměřil především na cloudové podnikové služby jako Office 365 Exchange Online, Salesforce, Citrix a Box. FIDO ve Windows 10 však bude k dispozici i pro jednotlivce v podobě přihlašování do Windows 10 nebo služeb jako Outlook.com a OneDrive.

Snahy o nahrazení hesel lépe zabezpečeným přihlašováním se objevují již dlouhou dobu. FIDO zatím vypadá jako nejlepší příležitost k zavedení jednotného standardu ověřování uživatele bez hesla. Mezi členy aliance FIDO je mnoho významných technologických společností, které se vážně zabývají bezpečností, včetně Arm, Bank of America, Google, Lenovo, Mastercard, PayPal nebo Visa. Zkušenost ukazuje, že pokud se „těžké váhy“ rozhodnou spolupracovat na problému, výsledkem bývá téměř univerzální řešení, které je v tomto případě nezbytné, pokud má skutečně nahradit přihlašování pomocí hesla.

Hlavním cílem iniciativy FIDO je namísto hesel, které lze zapomenout, ztratit, ukrást nebo uhodnout, používat biometrické údaje, které je mnohem obtížnější získat. Biometrické snímače se již roky používají v chytrých telefonech, přenosných počítačích a dalších zařízeních. Rozdíl však spočívá v tom, že FIDO je otevřený standard, který může implementovat kdokoli do svých výrobků a služeb. Biometrické snímače FIDO budou fungovat se všemi službami podporujícími tento standard, na rozdíl od dnešních nesourodých a vzájemně nekompatibilních mechanismů ověřování pomocí otisků prstů. Podstatnou výhodou je tako to, že biometrická data uživatele nikdy neopustí zařízení.


Úvodní foto: Microsoft.com
Komentáře