Phonexia uvádí na trh unikátní technologii pro rozpoznávání řeči

Brněnská společnost Phonexia na jaře společnost uvedla novou generaci své hlasové biometrie, která jako první produkt na světovém trhu pracuje výhradně s hlubokými neuronovými sítěmi. Ty pomáhají zásadně zvýšit přesnost a rychlost identifikace mluvčího.

Phonexia uvádí na trh unikátní technologii pro rozpoznávání řeči


Phonexia vznikla v roce 2006, kdy ji založil tým vědců brněnské Fakulty informačních technologií VUT, který se rozpoznáváním řeči zabýval v rámci univerzitního výzkumu. Technologie vyvíjená v Brně nachází využití zejména v zahraničí, odkud pochází 80 % obratu společnosti. 

„Naše technologie analyzují hlas z nahrávky či telefonického rozhovoru a na základě toho umožňují identifikovat řečníka, jeho pohlaví nebo přibližný věk. Stejně tak dokáží z několika hlasů a ruchů najednou vytáhnout hlas konkrétní osoby, monitorovat výskyt konkrétních frází v řeči a mluvené slovo přepsat do psané podoby. Využití nachází jak v komerční sféře, tak při identifikaci pachatelů trestných činů nebo odhalování možných teroristických hrozeb. V komerčním sektoru se naše technologie mohou uplatnit například u služeb hlasových asistentů, při hlasové autorizaci úkonů v bankách či pojišťovnách, nebo v call centrech, kterým naše produkty umožňují analyzovat kvalitu hovorů a následně je zlepšovat,” uvádí Michal Hrabí, CEO společnosti Phonexia.

Technologie Phonexie obstojí i v těch nejtěžších podmínkách extrémně hlučného prostředí. Dokázal to pokus, na kterém se podílel tým vědců složený ze zástupců Phonexie, VUT a amerických partnerů, o němž nedávno vyšel vědecký článek v prestižním Journal of the Acoustical Society of America. Řešení od Phonexie dokázalo v podmínkách, kdy nebyl přes hluk hlas takřka slyšet, rozeznat jazyk a pohlaví mluvčích, identifikovat je a rozlišit jednotlivé osoby mezi sebou. Díky tomu ho lze využít i při automatizaci výroby v hlučných průmyslových halách.

Technologie, která se dokáže sama učit

Letos na jaře vypustila Phonexia do světa novou technologii Deep Embeddings, která jako první na světě pro identifikaci a ověření mluvčího využívá výhradně hluboké neuronové sítě. Tyto sítě analyzují krátké úseky hovoru a samy se učí rozpoznávat unikátní prvky hlasu každé osoby. Stejně jako třeba otisk prstu nebo scan oční rohovky, i hlasový otisk obsahuje nezaměnitelnou biometrickou informaci, který dokážou neuronové sítě rozpoznat a přiřadit je ke konkrétnímu mluvčímu. Díky novince je technologie Phonexie, která už tak patřila k jedněm z nejrychlejších a nejpřesnějších na světovém trhu, dvakrát rychlejší a 2,4krát přesnější oproti své předchozí verzi. „Vyšší přesnost a rychlost šetří čas i peníze - ať už jde o snížení pravděpodobnosti, že bude klient omylem odmítnut při hlasovém ověření, nebo o zvýšení šance odhalení podvodníka, který si chce pod identitou někoho jiného vzít bankovní půjčku,” uvádí Petr Schwarz, CTO společnosti Phonexia.


Úvodní foto: Pixabay.com
Komentáře