Prohlížeč Brave převzal rozhraní Googlu a je tak „plně Chromium“ (1)

Společnost Brave Software počátkem prosince dokončila několik měsíců trvající spojování svého prohlížeče Brave s open-source projektem Google Chromium, čímž ukončila období, kdy Brave využíval svoje vlastní uživatelské rozhraní na vykreslovacím enginu Googlu.

Prohlížeč Brave převzal rozhraní Googlu a je tak „plně Chromium“ (1)


„Ode dneška budou uživatelé Brave, kteří v současnosti prohlížejí internet s desktopovou verzí postavenou na našem rozhraní Muon (0.25.2), dostávat upozornění, aby aktualizovali na náš přepracovaný release postavený na Chromiu (verzi 0.57),“ píše se v nepodepsaném příspěvku na blogu společnosti ze 7. prosince.

Ačkoliv Brave začal Chromium – open-source řešení, které generuje kód pro Google Chrome – používat už ve svých počátcích, včetně vykreslovacího řešení Blink a javascriptového enginu V9, začal s rozhraním Muon, které je postaveno na HTML a JavaScriptu, a které postavili přímo jeho vývojáři. Muon byl zase forkem Electronu, tedy rámce (frameworku) pro tvorbu aplikací s kros-platformním GUI (grafickým uživatelským rozhraním). Electron, který byl vytvořen na GitHubu, depozitáři kódu, který letos za 7,5 miliardy dolarů koupil Microsoft, si Brave zvolil kvůli jeho bezpečnostním schopnostem.

Od minulého týdne však Brave spoléhá na uživatelské rozhraní Chromia. Jinými slovy se tak prohlížeč stal „plně Chromium.“

Verze Brave 0.57 – jejíž číselné označení naznačuje, že prohlížeč ještě zdaleka není dokončený – z tohoto měsíce je vyvrcholením přechodu, který započal v březnu. V té době Brave Software vysvětloval svoje důvody pro změnu na plné Chromium.

„Tento krok uvolní kapacity našich vývojářů, kteří se tak mohou zaměřovat na funkce specifické pro Brave – na věci jako Brave Shields a BAT (Basic Attention Tokens), které nás odlišují od ostatních prohlížečů,“ napsali zástupci Brave v blogovém příspěvku z 28. března. Navíc Brave tvrdí, že přechod na plné Chromium dá jeho vývojářům „mnohem větší podporu prvků a API Chromu.“

Pro uživatele je důležité především to, že nová verze Brave jim poskytne přístup k rozšířením a doplňkům dostupným přes Chrome Web Store společnosti Google. Tyto doplňky lze instalovat přímo z prohlížeče Brave, ačkoliv některé (ty, které Brave přímo neschválil) budou před instalací zobrazovat varování.

Brave se zároveň chlubí tím, že díky tomu, že se zbavil Muon, se průměrná stránka načte o 22 procent rychleji než doposud.

 Pokračování


Úvodní foto: Computerworld
Komentáře