Prohlížeč Safari ztrácí uživatele a začíná na tom být jako Internet Explorer

Prohlížeč Safari od Applu přišel v posledních dvou letech stejně jako konkurenční Internet Explorer (IE) o významnou část svých uživatelů, ukazují data zveřejněná minulý týden.

Prohlížeč Safari ztrácí uživatele a začíná na tom být jako Internet Explorer


Nejpravděpodobnější destinace přeběhlíků ze Safari: Google Chrome.

Podle kalifornské analytické firmy Net Applications používalo v březnu 2015 asi 69 % uživatelů Macu k přístupu na internet právě Safari. Jenže letos v únoru už toto číslo spadlo na 56 %, tedy o třináct procentních bodů, což představuje téměř pětinu podílu z doby před dvěma lety.

Procentuální podíl uživatelů Macu, kteří fungují na Safari, bylo možné změřit díky tomu, že tento prohlížeč běží výhradně na macOS, operačním systému od Applu, dříve známém pod názvem OS X. Stejná charakteristika „jediné platformy“ u IE a Edge v minulosti umožňovala určit procentuální podíl uživatelů, kteří tyto prohlížeče používali pod Windows.

Snižování podílu Safari bylo v podstatě mírnějším zrcadlením situace prohlížečů od Microsoftu, zejména IE, ve stejném období. Mezi březnem 2015 a únorem 2017 poklesl podíl IE a Edge na PC s Windows ještě výrazněji. Před dvěma lety používalo oba asi 62 % všech majitelů PC s Windows; minulý měsíc toto číslo pokleslo na méně než polovinu, na pouhých 27 %.

Paralelně s propadem IE probíhal růst Chromu. Podíl uživatelů prohlížeče od Googlu na všech operačních systémech se za poslední dva roky více než zdvojnásobil. Skočil z 25 % v březnu 2015 na 59,5 % letos v únoru. V průběhu tohoto období nahradil Chrome IE na pozici nejpoužívanějšího prohlížeče na světě.

Není to sice úplně jisté, ale je velmi pravděpodobné, že Chrome těžil také z propadu uživatelské základny Safari. Jiná alternativa Safari pro uživatele macOS – Mozilla Firefox – totiž v tomto období a na tomto systému spíše stagnovala.

Propad IE i Safari odhaluje křehkost toho, co bylo dříve považováno za jejich největší přednost: toho, že oba byly k uživatelům dodávány v rámci svého příslušného operačního systému. Jenže na rozdíl od původního předpokladu uživatelé spíše inklinují k vyhledávání alternativ.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: CIO.com
Komentáře