Prohlížeče v červnu: Microsoftu strategie s Edge nevychází

Prohlížeče od Microsoftu v uplynulém měsíci pokračovaly ve volném pádu a přišly o výraznou část uživatelského podílu, uvádí analytická firma.

Prohlížeče v červnu: Microsoftu strategie s Edge nevychází


Podle dat kalifornské společnosti Net Applications poklesl kombinovaný podíl uživatelů Internet Exploreru a Edge v květnu o celý procentní bod na 23,2 %.

Květnový propad byl největší od ledna a mohl by signalizovat pokračování strmého pádu, který IE a Edge zažily v roce 2016, kdy oba prohlížeče přišly o celkem více než 22 procentních bodů, téměř polovinu svého podílu, a přenechaly horní příčku v žebříčku nejpoužívanějších prohlížečů Chromu od Googlu.

Problém Microsoftu vychází především ze dvou faktorů – tím prvním je neustálý pokles podílu Internet Exploreru, který je jeho výrobcem od vydání Windows 10 záměrně upozaďován, a zároveň neúspěšný rozjezd nástupce, výchozího prohlížeče desítek (Edge).

V červnu pak podíl obou prohlížečů ještě poklesl, a to na 22,49 procenta. Naopak Chromu se dařilo, a to s mírným meziměsíčním nárůstem z 59,36 na 59,49 procenta.

Izolujeme-li samotný Edge, který by měl podle předpokladů Microsoftu stoupat, dočkáme se pohledu na prakticky úplnou stagnaci. Růst o 0,02 % je totiž spíše symbolický a na hranici statistické odchylky.

Pokud jde o Internet Explorer, ten za měsíc červen přišel zhruba o tolik, o kolik Chrome narostl. Pokles zde proběhl z podílu 17,55 na 16,84 procenta. Jestli to takhle půjde dál, pak jeden z matadorů mezi prohlížeči v devadesátých letech, tedy v samotných počátcích internetu, brzy upadne v zapomnění.

Pokud jde o konkurenční řešení – především Firefox, Safari či Operu – ta víceméně stagnují a trendy na trhu prohlížečů se jim tak vyhýbají. Lze předpokládat, že to je i díky stabilizovaným uživatelským (fanouškovským) základnám.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: © picsfive - Fotolia.com
Komentáře