Stane se Midori nástupcem Windows?

Který operační systém bude následovníkem Windows? Mnohé nasvědčuje tomu, že se tím vyvoleným stane projekt Microsoftu s kódovým označením Midori.

Stane se Midori nástupcem Windows?


M# - jazyk pro cloudové aplikace?

Microsoft pracuje na vývoji „nového“ programovacího jazyka (údajně se má jmenovat M#), který je rozšířením jazyka C# a poslouží při simultánním vývoji operačního systému bez jakékoli programové návaznosti na OS Windows. M# pak bude podle vývojářů využitelný také při programování kvalitních aplikací pro cloud. Informace o tomto projektu přinesl na přelomu roku renomovaný časopis Business Insider.

Kódové označení „nového“ operačního systému je údajně Midori, což je název, který může mnohým čtenářům přijít povědomý. A není divu, neboť vývoj Midori započal již v roce 2008 a původně šlo o pokus přijít se zbrusu novým kompaktním operačním systémem, který by nemusel být kompatibilní s ohromným množstvím aplikací pro operační systém Windows. Po dlouhou dobu to přitom vypadalo, že Midori zůstane jen dalším experimentálním výzkumným projektem, nyní se však situace – zdá se – změnila, neboť projekt přešel pod křídla divize, která v Microsoftu pracuje na komerčních operačních systémech (Windows, Windows Phone a Windows RT). To by mohlo svědčit o tom, že se Microsoft připravuje na možnou budoucnost bez Windows, nebo hodlá použít části Midori v nadcházející verzi Windows. Vzhledem k předešlým ohromným investicím do Windows je málo pravděpodobné, že by Microsoft v blízké budoucnosti plánoval svůj léty prověřený operační systém odstavit na druhou kolej a tak se možná Midori dočká uvedení nejprve jako součást nadcházejících Windows 9.

Bude Midori servírovaný vcelku nebo po částech?

Podle rané dokumentace by měl operační systém Midori stavět z velké části a cloudových službách, což by svědčilo o tom, že jím Microsoft může do budoucna chtít cílit nikoli na jednotlivé koncové uživatele, ale především na podniky a státní sféru. Podle dostupných informací to také vypadá, že se Microsoft pokoušel zajistit, aby Midori (které s Windows jinak nemá nic společného) bylo do určité omezené míry s Windows zpětně kompatibilní.

Ačkoli Midori donedávna figuroval v plánech společnosti spíše jako inkubační a experimentátorský projekt, který nebude komerčně využíván, mnohé se změnilo jeho přesunutím pod křídla divize, která se věnuje komerčním projektům. Otázkou do budoucna tak zůstává, zda se Microsoft rozhodne Midori uvolnit vcelku nebo jen využije některé jeho části v rámci jiných projektů. O vývoji vás budeme samozřejmě informovat.

Čtěte také:
→ Stane se rok 2014 rokem cloudu?
Cloudové služby se stále vylepšují a nabývají na rozsahu. Zlomovým byl, zdá se, již loňský rok, letos by však mohl cloud naplno prorazit v mnoha dalších společnostech a ukrojit si ještě větší část tržního koláče.
→ Sázka na cloud může zvýšit zisky
Nová studie  ukazuje, že firmy, které využívají k získání konkurenční převahy cloudových služeb, zaznamenávají v průměru dvojnásobný nárůst v obratu a takřka 2,5krát vyšší hrubé zisky v porovnání s organizacemi, které ve vztahu ke cloudu zaujímají o něco opatrnější postoj.

G+


Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com
Komentáře