Toshiba do notebooku s Windows 10 přidá speciální tlačítko pro virtuální asistentku Cortana

Virtuální asistentka Cortana bude jednou z hlavních novinek v operačním systému Windows 10. Toshiba její příchod ve svých noteboocích přivítá vyhrazeným tlačítkem na klávesnici, a to ve všech modelových řadách. Není zřejmé, zda Toshiba považuje Cortanu za tak důležitou, neschopnou dobře naslouchat, nebo zda hledá způsob, jak se v nadcházející záplavě nových zařízení odlišit od jiných značek.

Toshiba do notebooku s Windows 10 přidá speciální tlačítko pro virtuální asistentku Cortana


Tlačítko pro vyvolání virtuální asistentky Cortana se objeví ve všech počítačích značky Toshiba s operačním systémem Windows 10. Bude umístěné v oblasti levého horního rohu klávesnice poblíž funkčních tlačítek.

Microsoft poprvé představil Cortanu jako součást mobilního operačního systému Windows Phone, kde slouží k interakci se zařízením bez klávesnice. Cortana reaguje na hlasové pokyny - dokáže odpovídat na otázky, nastavovat připomínky, navigovat k zadaným místům a provádět celou řadu dalších úkonů. S Windows 10 přijde Cortana i do stolních počítačů a tabletů.

Schopnost Cortany „aktivně naslouchat“ zatím byla poněkud problematická. Ani v mobilních zařízeních ani v počítačích ne vždy reaguje na aktivační frázi „Hej, Cortana“ a jistější je vyvolání služby manuálně přidržením tlačítka vyhledávání.

Podle zástupce společnosti Toshiba vyhrazené tlačítko zajistí, že Cortana bude skutečně naslouchat, kdykoli bude potřeba. Výrobce navíc do svých počítačů přidá vysoce citlivé mikrofonní pole, které zajistí, aby Cortana pokynům uživatele lépe rozuměla.

Tlačítko vyhrazené pro Cortanu bude jednou z nejvýznamnějších změn klávesnice od zavedení samostatného tlačítka „Windows“ v roce 1995, kdy byl na trh uveden operační systém Windows 95.

Otázkou je, jak se zachovají ostatní výrobci počítačů – žádný dosud takovou novinku nepotvrdil – a samotný Microsoft, který vedle operačního systému (a jiného softwaru) dodává i hardware včetně klávesnic a myší, kde by se podle analytiků tlačítko pro Cortanu mohlo logicky objevit.


Úvodní foto: Microsoft.com
Komentáře