Pět IT rizik, před kterými varují nositelé Turingovy ceny

Technologie samy o sobě nejsou špatné, ale lidé je mohou zneužít ke špatným věcem, obávají se největší myslitelé v oboru informatiky, kteří získali Turingovu cenu.

Pět IT rizik, před kterými varují nositelé Turingovy ceny


Technologie mají značný potenciál zlepšit svět, ale přínosy nejsou zdaleka zaručené. Může se vynořit mnoho negativních faktorů, některé z nichž vzbuzují obavy u nositelů Turingovy ceny, kteří se sešli na konferenci laureátů cen v oboru IT a matematiky.

1. Internetová komnata ozvěny

„Technologie samy o sobě nejsou špatné, ale lidé je mohou zneužít ke špatným věcem,“ říká profesorka Barbara Liskov z Massachusettského technického institutu univerzity, která Turingovu cenu získala v roce 2008. Velmi ji znepokojuje možnost filtrování zpráv a názorů, které nekonvenují vlastnímu pohledu na svět. Polarizace názorů, kterou technika umožňuje, vede k tomu, že lidé přestávají být dobrými občany, protože nerozumí tomu, co se děje ve světě. 

2. Útoky na svobodu

„Pokud mohu používat e-mail já, mohou jej používat i teroristé, a díky šifrování mohou dnes beztrestně komunikovat,“ říká Raj Reddy, jeden ze zakladatelů Ústavu robotiky při Carnegie Mellon University a laureát Turingovy ceny z roku 1994. Problémem podle něj je, jak zaručit svobodu slova a soukromí, aniž by toho mohli zneužívat zločinci. V této souvislosti vyvstává řada morálních a filozofických otázek. Reddy se obává, že státní moc je bude řešit na úkor osobních svobod jednotlivce.

3. Chybový software internetu věcí

„Spoléháme na to, že software v různých zařízeních bude fungovat spolehlivě, ale běžné věci kolem nás jsou plné softwaru, který se ne vždy chová tak, jak očekáváme,“ říká Vint Cerf, který Turingovu cenu získal v roce 2004 a v současné době je viceprezidentem a hlavním propagátorem internetu ve společnosti Google. Jediná chyba v tabulce s nastavením pravidel může mít nedozírné následky, stejně jako chyba v softwaru, který řídí zařízení internetu věcí – může shořet dům nebo automobil sjet ze srázu.

4. Digitální středověk

Cerf má také obavy z toho, že fotografie, dokumenty a jiný obsah, který dnes ukládáme digitálně, nebude v budoucnu možné zobrazit nebo přehrát, protože software, který dnes k přístupu k těmto souborům používáme, bude zastaralý a na novém hardwaru nepoužitelný. „Stejný software budeme potřebovat za sto let,“ říká Cerf. Řešením může být virtualizace starého hardwaru, ale řešit bude nutné i další problémy, jako jsou autorská práva a obchodní modely, které budou počítat s dlouhodobým uchováním.

5. Bezpečnost na internetu

„Mám obavy z pohybu dětí na internetu,“ říká profesorka Barbara Liskov. „Myslím, že dnes je mnohem těžší být rodičem než dříve. Konstruktéři počítačů nepředpokládali takový rozmach škodlivého obsahu, hackerů a internetových trollů. Když jsme začínali, byli jsme všichni kamarádi.“ Věří však, že vzhledem k tomu, že se s podobnými problémy lidstvo vypořádalo i v minulosti, dokáže se s nimi nakonec vypořádat i dnes.


Úvodní foto: © pixel_dreams - Fotolia.com
Komentáře