Americká armáda chce vojákům implantovat čipu do mozku a vytvořit tak bojové kyborgy

Americká vojenská výzkumná agentura DARPA pracuje na implantátu, který by zprostředkovával komunikaci mezi mozkem a počítačem. Aby člověk plnohodnotně ovládal počítač pomocí čipu v mozku, by se podle vědců mohlo podařit dosáhnout do roku 2020, přičemž propojení živých organismů a strojů se má v budoucnu stát jednou z nejvýznamnějších technologií.

Americká armáda chce vojákům implantovat čipu do mozku a vytvořit tak bojové kyborgy


Americká armáda vyvíjí čip, který by přímo propojil mozek vojáka s počítačem, z něhož by voják získával informace o postavení nepřítele, mapy a bojové rozkazy.

Implantovaný čip z vojáka de facto udělá kyborga, který bude v boji jistější a efektivnější.

„Dnešní nejlepší rozhraní mezi mozkem a počítačem připomínají dva superpočítače, které spolu komunikují vytáčeným připojením přes stařičký modem,“ říká manažer výzkumu Phillip Alvelda z agentury DARPA. Komunikace je navíc velmi nespolehlivá a uživateli se dostávají málo použitelné, značně zašuměné informace.

DARPA proto pracuje na novém neurálním rozhraní, které vytvoří komunikační kanál mezi mozkem a strojem o dosud nevídané kapacitě. Takové rozhraní lze připodobnit k překladači mezi digitálním signálem a elektrochemickým jazykem, kterému rozumí mozek. DARPA usiluje o to, aby takový čip nebyl větší než jeden centimetr krychlový.

Na novém vojenském projektu budou pracovat vědci z různých oborů včetně neurobiologie, syntetické biologie, mikroelektroniky, fotoniky, medicíny i průmyslové výroby. Budou muset vyvinout složité matematické a neurokybernetické modely, které budou převádět biologicko-elektromechanický jazyk na digitální jedničky a nuly a naopak.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © NesaCera - Fotolia.com
Komentáře